Pacjenci obłożeni i przewlekle chorzy, zmagający się z niepełnosprawnościami lub chorobami psychicznymi, pozbawieni pomocy najbliższych mogą liczyć na domową, bezpłatną i długoterminową opiekę zdrowotną realizowana w ramach świadczeń pielęgniarskich. Na czym polega taka opieka, kto może z niej skorzystać i jakie dokumenty należy przedstawić, aby zostać objętym taką pomocą?

Czym jest domowa opieka pielęgniarska?

Narodowy Fundusz Zdrowia osobom niepełnosprawnym, w podeszłym wieku, przebywającym w swoich domach, obłożnie i przewlekle chorym oferuje możliwość skorzystania z domowej, bezpłatnej i długoterminowej opieki zdrowotnej. Ten rodzaj pomocy jest realizowany przez pielęgniarki. Świadczenia obejmują między innymi sprawdzanie parametrów życiowych, przeprowadzanie ćwiczeń, podawanie leków, pielęgnacja odleżyn lub zmiana cewnika. Taka opieka ma na celu zapewnienie chorej osobie pomocy medycznej, przygotowanie pacjenta i jego rodziny do samopielęgnacji i radzenia sobie z niepełnosprawnością. Świadczenia pielęgniarskie są udzielane od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 20.00, a pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc.

Pielęgniarska opieka długoterminowa – zadania

Dzięki pielęgniarskiej opiece długoterminowej pacjent przebywający w domu może liczyć na realizację świadczeń według najwyższych standardów pielęgniarskich, otrzymać pomoc w kwestiach zdrowotnych związanych z samodzielnym funkcjonowaniem w domu oraz uzyskać wiedzę na temat pielęgnacji i pomoc w pozyskaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Aby pacjent mógł być objęty taką opieką, konieczne jest złożenie odpowiedniej dokumentacji wymaganej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent lub jego rodzina powinni przygotować: skierowanie lekarza prowadzącego lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zgodę pacjenta na piśmie i kwalifikację pielęgniarską.

Kto może skorzystać z domowej opieki pielęgniarskiej?

Z domowej, bezpłatnej i długoterminowej opieki pielęgniarskiej prowadzonej w Zakładzie Opieki Medycznej Jolanty Rusek-Bodory Salus-Med w Opolu mogą skorzystać tylko niektóre osoby. Oferta jest skierowana do chorych: objętych opieką przez domowe hospicjum, inne zakłady opieki długoterminowej, zespół długoterminowej opieki domowej dla pacjentów i dzieci wentylowanych mechanicznie oraz osoby w ostrej fazie choroby psychicznej. Z opieki pielęgniarskiej mogą skorzystać także ci, którzy są przewlekle i obłożnie chorzy, posiadający niepełnosprawności lub są w podeszłym wieku. Bardzo ważnym kryterium decydującym o tym, czy dana osoba zostanie objęta długoterminową opieką, jest pisemna zgoda wyrażona przez pacjenta.