Zdiagnozowana wada wzroku wymaga specjalnego dobrania szkieł i oprawek do okularów lub soczewek kontaktowych. Dlatego po otrzymaniu recepty od okulisty, należy się wybrać do salonu optycznego. Co można właściwie załatwić u optyka? Jaki jest zakres jego zawodowych obowiązków? Czym się różni od okulisty czy optometrysty? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Co wchodzi w zakres obowiązków optyka?

Do głównych zadań, jakich podejmują się profesjonalni optycy, zalicza się przygotowanie okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. W tym celu m.in. produkują specjalistyczne szkła, oprawki do okularów lub soczewki kontaktowe. Poza tym dopasowują je do w zgodzie z określonymi parametrami. Czynności tych dokonują na podstawie otrzymanej recepty, którą wystawił lekarz okulista. Dokonują poza tym ewentualnych napraw i wymiany poszczególnych części. W zależności od wykształcenia np. inżynieryjnego, super optyk może także wykonywać instrumenty optyczne. Wykorzystywane są następnie w gabinetach okulistycznych.

Czym się różni zawód optyka od okulisty, optometrysty lub refrakcjonisty?

W przeciwieństwie do okulistów, optycy nie wykonują badań wzroku. Do ich zadań nie zalicza się diagnostyka wad. Mogą się jednak zajmować pomiarami. W tym celu wykonują komputerowe badanie wzroku. Oprócz tego przeprowadzają oględziny niezbędne do produkcji. Pozwalają one na dopasowanie właściwych soczewek kontaktowych lub okularów. Z kolei w zakres pracy optometrysty należy dobór szkieł, soczewek i okularów. Dokonuje potrzebnych pomiarów i potrafi rozpoznać wady wzroku. Nie odpowiada natomiast za leczenie, którego podejmuje się okulista. Często optycy dzięki wykształceniu np. kursom zawodowym zdobywają potrzebne uprawnienia. Dzięki temu mogą wykonywać obowiązki optometrystów. Podobne zadania wykonuje refrakcjonista. Odpowiada on za diagnozę tzw. ametropii, czyli niemiarowości oka. O tym, gdzie należy się udać najpierw, decyduje rodzaj wady wzroku czy choroby. Zawsze jednak w pierwszej kolejności należy się udać do okulisty. Po wykonaniu badania wzroku możliwe będzie uzyskanie recepty na okulary czy soczewki kontaktowe.

Kiedy skorzystać z usług salonu optycznego?

Z usług optyka warto skorzystać, kiedy zależy nam na właściwym doborze oprawek czy szkieł do okularów. Wykorzystuje się do tego specjalną technologię. Umożliwia dopasowanie indeksu oraz wygodnej grubości szkieł. W ten sposób użytkowanie jest wygodne bez względu na dioptrię. Osoby w średnim wieku mogą natomiast skorzystać z opcji szkieł progresywnych oraz warstw ochronnych dla szkła. Specjalista pomoże także wybrać soczewki kontaktowe. Ponadto dostępne jest zamówienie i produkcja szkieł korekcyjnych czy przeciwsłonecznych, konserwacja czy naprawa. Szeroki wybór akcesoriów optycznych np. do czyszczenia szkieł czy ich przechowywania to dodatkowe zalety, które zachęcają do korzystania z tego rodzaju usług.

Dobrym rozwiązaniem jest optyk online i możliwość zapoznania się z ofertą na stronie www. Ceny szkieł do okularów i oprawek oraz soczewek kontaktowych są różne. Dlatego warto porównać kilka ofert przed dokonaniem zakupu. Często możliwe jest skorzystanie z refundacji, czyli uprawnienia do otrzymania atrakcyjnych zniżek. W tym celu można się skontaktować ze sklepem drogą mailową lub telefoniczną. Zawsze jednak warto skorzystać z możliwości przymiarki i odwiedzenia salonu optycznego.