Szkoda może powstać w wyniku niewywiązania się jednej ze stron umowy z zapisanych w niej zobowiązań. Niezależnie czy chodzi o wypłacenie wynagrodzenia, czy dostarczenie na czas partii materiałów. W wyniku nieprzychylnego działania drugiej ze stron kontraktu możemy ponieść nawet dosyć duże straty. Zawsze wtedy, gdy sami jesteśmy zobowiązani kontraktem, gdy nie z naszej winy nie możemy tego kontraktu zamknąć na czas.

 Wywiązywanie się ze zobowiązań pozwala w prowadzeniu stabilnych produkcji i sprzedaży własnych wyrobów. Gdy ta równowaga zostaje zachwiana, powstaje szkoda, za którą należy się odszkodowanie.

Różne rodzaje odpowiedzialności

 W naszym rodzimym prawie znajdujemy dwa podstawowe rodzaje odpowiedzialności za wyrządzenie szkody, po powstaniu których, można ubiegać się o odszkodowania. Pierwszą jest odpowiedzialność deliktowa, która jest niezależna od podpisanych kontraktów i umów, i powstaje wskutek dokonania czynu zabronionego prawnie. Może nią być kradzież mienia, pobicie i każdy czyn, który podlega karze w rozumieniu naszych rodzimych kodeksów. Dobrze jest brać pod uwagę fakt, że odpowiedzialność wynikająca z przepisów prawa cywilnego może wiązać się jednocześnie z tą samą odpowiedzialnością wynikającą z kodeksu karnego. Ostatecznie popełnienie czynu niedozwolonego i np. spowodowanie uszczerbku na zdrowiu może nieść za sobą konsekwencje odszkodowawcze, choć postępowanie dotyczyć będzie także spraw karnych.

 W drugim przypadku odpowiedzialność powstaje z powodu niewywiązania się z zawartej między stronami umowy. Umowa lub umowy mogą dotyczyć różnych działań, czynności, wysokości płatności za dokonanie zobowiązań, wymiany towarowej i wszystkiego, co nie jest prawnie zabronione. Jak informują specjaliści od odszkodowań gospodarczych z Kancelarii Prawnej Pretor z Wielunia, jest to tak zwana odpowiedzialność kontraktowa, która chroni przedsiębiorców przed nieuczciwymi wykonawcami.

Różne rodzaje szkody

 Szkoda może być majątkowa lub niemajątkowa. Musi powstać w wyniku działań powodujących utratę dóbr materialnych i niematerialnych, ale tylko i wyłącznie nie z własnej woli. Nie jest to ustawowa regułka, ponieważ definicja szkody nie została zobrazowana w przepisach prawa.

 Szkoda majątkowa powstaje więc w wyniku strat finansowych, zniszczenia sprzętu lub kradzieży i innych podobnych działań. Szkoda niemajątkowa tyczy się naszych wewnętrznych doznań, uszczerbków na psychice, poczuciu bólu, trwałych i nietrwałych uszczerbków na zdrowiu fizycznym. Szkodę majątkową łatwo jest obliczyć, biorąc pod uwagę wartość pieniężną poniesionych strat. Niemajątkowa zależy od rozmiarów szkody, od długości i intensywności odczuwanego bólu, kosztów leczenia, trwałych uszczerbków na psychice, powstania lub nasilenia się lęków przed czymś lub przed wykonywaniem jakiejś zwykłej czynności itp.

 Odpowiedzialność i szkody to terminy, które ściśle się ze sobą wiążą. Nie możemy żądać odszkodowań za szkody i odpowiedzialności, bez powstania realnej straty. Ostatecznie wcale nie musi być to strata majątku, może być również powstanie szkody niematerialnej.