Tworzenie ściegów w sposób niezwykle precyzyjny to główna zaleta nowoczesnych maszyn szwalniczych sterowanych elektroniczne. Urządzenia określane również jako komputerowe, są sterowane za pomocą specjalnego modułu znajdującego się na płycie głównej. Mimo wysokiej dokładności osiąganej przez takie maszyny szwalnicze, nierzadko ulegają one awariom. Czego dotyczą ich najczęstsze naprawy?

Jak zbudowana jest elektroniczna maszyna szwalnicza?

Niegdyś jedynym rozwiązaniem dla firm zajmujących się szyciem tkanin było korzystanie z maszyn mechanicznych. Takie urządzenia składały się z połączonych ze sobą komponentów, takich jak np. zębatki i krzywki. Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie do dyspozycji dostępne są elektroniczne maszyny szwalnicze. Ich konstrukcja różni się od starszych modeli, gwarantując wysoką precyzję dzięki sterowaniu igielnicą z wykorzystaniem właściwie zaprogramowanego modułu komputerowego.

Głównym podzespołem elektronicznej maszyny do szycia jest zatem płyta główna, na której znajdują się poszczególne elementy odpowiadające za jej pracę. Ogromne ułatwienie i usprawnienie działania urządzeń szwalniczych to jednocześnie powód najczęstszych ich awarii. Naprawa elektroniki w maszynach tego typu nie jest łatwa, dlatego konieczne jest skorzystanie z usług specjalistów, takich jak np. firma Leed. Jest ona w stanie zrealizować szereg czynności serwisowych związanych m.in. właśnie z elektronicznymi maszynami szwalniczymi. Kiedy dokładnie takie działania są niezbędne?

Częste usterki elektronicznych maszyn do szycia

Wykorzystywane w branży szwalniczej nowoczesne maszyny komputerowe borykają się z kilkoma najczęstszymi problemami. Ze względu na sporą ilość elektroniki, to właśnie ona ulega nierzadko awariom. Usterki sterownika, konieczność jego ponownego zaprogramowania i naprawa układów scalonych to prace, jakimi zajmują się serwisy maszyn szwalniczych. Wielu kłopotów z prawidłowym działaniem nastręcza też chwytacz rotacyjny, będący istotnym elementem elektronicznych maszyn do szycia.

Sterowane komputerowo silniki krokowe również ulegają awariom, co z kolei wiąże się z ich wymianą lub – w miarę możliwości – naprawą. Zaawansowane technologicznie maszyny szwalnicze są zatem urządzeniami zapewniającymi wysoką precyzję działania, jednak nierzadko problematycznymi w obsłudze ze względu na pojawianie się rozmaitych usterek. Ich właściwe usunięcie daje możliwość bezawaryjnego korzystania z urządzeń przez długi czas, dlatego wszelkie prace w tym zakresie dobrze jest zlecać doświadczonym serwisom maszyn do szycia.