Śmierć bliskiej osoby to jeden z najcięższych momentów w życiu. Cała rodzina zazwyczaj jest pogrążona w smutku, żalu i rozpaczy. W takich okolicznościach ciężko zachować otwarty umysł i zająć się sprawną organizacją pogrzebu. Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy praktyczne wskazówki, które pomogą pamiętać o najważniejszych aspektach związanych z przygotowaniem ceremonii pogrzebowej. Zapraszamy serdecznie do poniższej lektury.

Akt i karta zgonu

Aby móc rozpocząć proces organizacji pogrzebu, w pierwszej kolejności należy uzyskać dwa najważniejsze dokumenty, czyli kartę zgonu i akt zgonu. Bez nich, nie będzie można dokonać dalszych załatwień związanych z pochówkiem.

Kartę zgonu wydaje bezpłatnie lekarz, który potwierdził zgon zmarłego niezależnie, czy śmierć nastąpiła w domu, czy w szpitalu.

Z kolei akt zgonu można otrzymać w urzędzie stanu cywilnego, jednak dopiero na podstawie złożonego podania. Do wniosku należy dołączyć m.in. kartę zgonu, dowód osobisty zmarłego, a także potwierdzenie dokonania opłaty administracyjnej.

Oba wymienione wyżej dokumenty są niezbędne do organizacji ceremonii pogrzebowej, ale także ubiegania się o spadek czy zasiłek pogrzebowy z ZUS.

Wybór zakładu pogrzebowego

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego, który pomoże przy organizacji pochówku. Warto w tym miejscu dobrze się zastanowić i wybrać firmę cieszącą się dużym zaufaniem klientów oraz doświadczeniem w branży. Śmierć bliskich to niezaprzeczalnie trudny moment zatem osoby, z którymi będziecie współpracować, powinny być profesjonalistami, na jakich można polegać.

Z zakładem pogrzebowym w pierwszej kolejności należy ustalić datę i miejsce pochówku, formę pogrzebu, a także wybór trumny lub urny.

Niemniej wiele firm oferuje znacznie szerszy zakres usług, jeśli chodzi o organizację pogrzebu i warto z nich skorzystać, gdyż z całą pewnością będą one bardzo pomocne.

Do innych usług pogrzebowych można zaliczyć m.in.:

  • załatwienie formalności związanych z pochówkiem w parafii,
  • przygotowanie ciała zmarłego do pogrzebu,
  • przewiezie zwłok do chłodni,
  • zapewnienie oprawy muzycznej podczas ceremonii,
  • dostarczenie kwiatów, wieńców i wiązanek na uroczystość,
  • a nawet organizację stypy.

Jak widać, zakłady pogrzebowe z powodzeniem podejmują się obecnie niemal wszystkich czynności związanych z przygotowaniem pochówku, tak aby maksymalnie odciążyć rodzinę pogrążoną w żałobie.

Zasiłek pogrzebowy z ZUS

Nie da się ukryć, że cała ceremonia pogrzebowa wiąże się z poniesieniem wielu kosztów. Często przekraczają one możliwości finansowe rodziny zmarłego. Niemniej warto pamiętać o zasiłku pogrzebowym z ZUS, który przysługuje bliskim w takich okolicznościach. Wiele firm, jak zakład pogrzebowy Sławomira Makowskiego pomaga klientom w załatwieniu potrzebnych formalności. Taki zasiłek przysługuje każdej ubezpieczonej osobie i wynosi obecnie 4000 zł. Aby go uzyskać, należy przedstawić odpowiednie dokumenty, czyli odpis aktu zgonu, wykaz poniesionych kosztów, wniosek o zasiłek, a także pismo potwierdzające stopień pokrewieństwa ze zmarłym.