Wysyłanie przesyłek nie stanowi już większego problemu, a ilość opcji, w których możemy przebierć jest pokaźna. Jednak każdemu zdarza się stanąć przed wyzwaniem, jakim jest nadanie przedmiotu, który nijak nie mieści się w ramach pojęcia „standardowa paczka”. Warto więc wiedzieć jak pakować i wysłać przedmioty o nietypowych kształtach, żeby bezpiecznie dotarły do adresata.

Paczka niestandardowa – co to jest?

Paczki kojarzą się głównie z kartonem schludnie oklejonym taśmą klejąca. I nic dziwnego, bo jest to najlepszy możliwy sposób zapakowania przedmiotów – tak ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Tego typu paczka jest określana mianem standardowej przesyłki kurierskiej, która jest łatwa „w obsłudze”, czyli można ją wygodnie przenosić oraz bez problemu ustawia się na pace samochodu kuriera. Jednak zdarza się, że nie możemy nadać przesyłki spakowanej w ten sposób i trzeba uciekać się do innych metod, co skutkuje powstaniem tworu innego, czyli paczki niestandardowej. Paczki tego typu można nadawać wygodnie za pośrednictwem stron typu Przesyłki Kurierskie, gdzie łatwo wybrać najatrakcyjniejszą dla nas ofertę przewozową.

Najogólniej rzecz biorąc, każda przesyłka kurierska, która nie mieści się w regulaminowych wymiarach podanych przez firmę przewozową, można uznać za paczkę niestandardową. Oznacza to najczęściej, że jest po prostu za duża, za długa, lub za ciężka. Jednak na tym się nie kończy definicja tego typu przesyłki, bo ważny jest też kształt paczki – jeśli jest nieregularny lub posiada wystające elementy można z całą pewnością stwierdzić, że mamy do czynienia z paczką niestandardową. To samo tyczy się tzw. sklejek, czy kilku kartonów sklejonych ze sobą w całość. Paczki niestandardowe to również wszystkie te, które muszą być traktowane z większą troską, więc są to wszelkiego rodzaju przesyłki oznaczone etykietką „ostrożnie” lub „nie rzucać”.

Niestandardowe przesyłki – pakowanie i wysyłka

Paczki niestandardowe zazwyczaj są do siebie dość podobne w świetle powyższych wytycznych, jednak przed pakowaniem dobrze jest zapoznać się z regulaminem wybranej firmy kurierskiej, bo może okazać się, że posiadają dodatkowe wytyczne, co do przesyłek niemieszczących się w standardach. Pakowanie tego typu paczek wymaga trochę więcej pracy i umiejętnego planowania. Dobór odpowiedniego opakowania jest kluczowy – można spróbować wykorzystać np. kilka kartonów połączonych razem, które oddają kształt pakowanego przedmiotu. Innym sposobem jest ciasne owinięcie przesyłki folią stretch, najlepiej sprawdzi się tutaj folia kolorowa, która zakryje dokładnie zawartość przed wzrokiem osób postronnych. 

Wystające krawędzie dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć folią bąbelkową i podwójną porcją taśmy klejącej. Pakując paczkę niestandardową trzeba również pamiętać o tym, aby wypełnić wolne przestrzennie, dzięki czemu zawartość nie będzie się obijała w czasie transportu. Paczka niestandardowa musi być solidnie zabezpieczona, bo jest to gwarancją bezpiecznego dotarcia do adresata. Pamiętajmy, aby sprawdzić szczegółowe instrukcje oraz wskazówki na stronie wybranej firmy oferującej usługi kurierskie. Przesyłki niestandardowe są też często obłożone dodatkowymi opłatami, z racji ich wymiarów czy kształtu muszą być sortowane ręcznie, dlatego warto dwa razy upewnić się, że zaznaczyliśmy opcję "paczka niestandardowa" w procesie nadawania jej poprzez stronę internetową.