Podział majątku wspólnego to ważna kwestia dla rozwodzących się małżonków. Mogą oni wybrać jedną z trzech dróg uregulowania kwestii majątkowych po uzyskaniu orzeczenia rozwodowego. Pierwsza opcja to zawnioskowanie o podział majątku przy rozprawie rozwodowej. Drugą możliwością jest przeprowadzenie owego podziału podczas osobnej rozprawy. Ostatni i bardzo rekomendowany sposób to zaś podział majątku wspólnego u adwokata, który przygotuje stosowną umowę w formie aktu notarialnego.

Podział majątku przy rozprawie rozwodowej

Wspólny ustrój majątkowy zniesiony jest po uzyskaniu orzeczenia rozwodowego, a także orzeczenia o separację. Od chwili wydania prawomocnego wyroku byli małżonkowie lub ci w separacji posiadają odrębne, niezależne od siebie ustroje majątkowe. Nie oznacza to jednak uregulowania spraw wspólności majątkowej. O to strony muszą zadbać same, ponieważ prawo nie wskazuje czasu, w którym po rozwodzie czy separacji musi zostać przeprowadzony sądowy, czy notarialny podział.

W przypadku małżeństw z krótkim stażem pożycia, a także bez dzieci i bez dużego wspólnie zgromadzonego majątku warto zawnioskować o podział już przy składaniu pozwu rozwodowego. Aby jednak sąd przychylił się do wniosku, powinna w tej kwestii panować między stronami jednomyślność. Podział majątku przy rozwodzie jest możliwy bowiem tylko wtedy, kiedy nie zaburzy to całego postępowania rozwodowego. W przypadku rozwodów z orzeczeniem o winie wnioskowanie o uregulowanie spraw majątkowych podczas rozwodu będzie bezskuteczne.

Podział majątku podczas osobnego procesu sądowego

Drugim sposobem na podział majątku wspólnego jest przeprowadzenie odrębnego procesu już po uzyskaniu orzeczenia rozwodowego lub separacyjnego. Sprawę zakłada jedna ze stron, a druga odpowiada na pozew. Sąd przy tego typu sprawach, często spornych, przesłuchuje świadków, a także analizuje przekazaną dokumentację. Ważne są też opinie biegłych sądowych – rzeczoznawców majątkowych. Podkreślić przy tym warto, że jeśli byli małżonkowie wspólnie wychowują nieletnie potomstwo, to właśnie dobrem dzieci przy podziale może głównie kierować się sąd. Nie zawsze zatem ostateczny werdykt jest pomyślny dla obu stron. Nie one bowiem decydują, który składnik majątku trafi do danej osoby.

Czy zatem podział majątku podczas osobnego procesu sądowego jest rekomendowany? Przede wszystkim należy wybrać tę drogę wtedy, kiedy nie zachodzi porozumienie między byłymi małżonkami. Często osobne procesy stają się prawdziwą batalią o mieszkania, domy i pieniądze, a w grę wchodzi często również podział wspólnie prowadzonych inwestycji i działalności gospodarczych.

Polubowny podział w kancelarii adwokackiej

Podział majątku w kancelarii adwokackiej jest możliwy zarówno w przypadku zgodności co do rozdziału, jak i w przypadku drobnych sporów. Adwokat może wcielić się w rolę mediatora lub negocjatora (każda strona reprezentowana jest wtedy przez własnego prawnika), sporządzając wraz z byłymi małżonkami listę wykazu majątku oraz umowę. Po jej podpisaniu musi zostać ona poświadczona notarialnie. Akt notarialny wręczany jest każdej ze stron i ma on pełną moc prawną – taką samą jak w przypadku orzeczenia sądowego. Podkreślić warto, że osobne dokumenty i usługi notarialne ważne są w przypadku nieruchomości, spraw z księgami wieczystymi czy w sytuacji zbycia udziałów w firmie. Wybierać zatem należy szeroko wyspecjalizowanych i doświadczonych adwokatów. Polecanym w Grudziądzu specjalistą jest mecenas Maciej Przybył, który współpracuje z dobrymi notariuszami.

Z czym jeszcze wiąże się polubowny podziału majątku? Często regulowane są wtedy też kwestie alimentów oraz spadków dla wspólnego potomstwa. Wszystko odbywa się zaś tak, by załagodzić ewentualnie istniejący konflikt. Podział majątku u adwokata generuje również niższe koszty niż proces sądowy.