Śmierć to nieodłączny aspekt naszej egzystencji, który jednocześnie niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Dodatkowo śmierć bliskiej nam osoby wiąże się z potrzebą dopełnienia wielu formalności oraz organizacją uroczystości pogrzebowych, co samo w sobie jest dość dużym wyzwaniem dla najbliższych, które to wyzwanie jeszcze bardziej skomplikowało pojawienie się wirusa COVID-19 oraz wynikających z tego faktu obostrzeń dotyczących pochówku osób zmarłych w czasie pandemii.

Pogrzeb w dobie koronawirusa

Pandemia, która pojawiła się na świecie w ostatnich latach całkowicie zmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Dotyczy to także organizacji pogrzebów i zasad funkcjonowania zakładów pogrzebowych, w tym także Sacrum Kompleksowe usługi pogrzebowe. Należy bowiem pamiętać, że pandemia koronawirusa spowodowała nie tylko wiele zgonów, ale wymusiła też zmianę części procedur dotyczących pochówku, co niejednokrotnie nastręcza sporo trudności związanych z pogrzebem. Wynika to z faktu, że obecnie na każdym pogrzebie stosuje się zasady bezpieczeństwa wynikające z przepisów, co obejmuje zarówno uroczystości pożegnalne dla osób, które odeszły w wyniku zarażenia koronawirusem, jak i pozostałych. Do najważniejszych zasad zaliczyć należy:

  • przestrzeganie limitu ilości osób obecnych na pogrzebie (liczba ta może zmieniać się w zależności od luzowania lub zwiększania obostrzeń) – przy czym na dzień dzisiejszy, podczas uroczystości pogrzebowych w zamkniętych pomieszczeniach, np. kościołach lub kaplicach, może być obecna najwyżej 1 osoba na 15m2 powierzchni obiektu (nie dotyczy to osób prowadzących ceremonię lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy).
  • zachowanie dystansu – zarówno wewnątrz obiektów, jak i poza nimi żałobnicy powinni zachowywać minimalny dystans 1,5 metra od innych osób,
  • obowiązek zasłaniania nosa i ust – przepis ten nie obowiązuje osób odprawiających ceremonię.

Pochówek zmarłego na COVID-19

Organizowanie pogrzebów w czasach pandemii dotyczy także osób, które zmarły w wyniku zarażenia COVID-19, co wymusiło wprowadzenie dodatkowych procedur związanych zarówno z przygotowaniem ciała, jak i przeprowadzeniem wszystkich czynności pogrzebowych. W związku z tym, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020r, w przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem
SARS-CoV-2 należy:

  • przeprowadzić dezynfekcję zwłok,
  • odstąpić od standardowych procedur mycia ciała zmarłego lub zachować szczególne środki ostrożności,
  • unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok,
  • umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym,
  • zdezynfekować powierzchnię worków ochronnych,
  • zdezynfekować i szczelnie zamknąć trumnę lub, w przypadku kremacji, kapsułę transportową.

Dodatkowo podczas przygotowania ciał do pochówku należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników zakładów pogrzebowych.

Pochówek w czasach pandemii to dość wymagający proces, zaś sama organizacja pogrzebu zmieniła się dość diametralnie zarówno od strony formalnej i proceduralnej, jak i od strony emocjonalnej, co wynika z faktu, że pożegnanie najbliższych umierających w czasie pandemii jest znacznie trudniejsze (mniej osób uczestniczących w pogrzebie), a niekiedy wręcz niemożliwe (brak możliwości przebywania z chorym w szpitalu, a także niemożność ostatniego pożegnania przy otwartej trumnie).