Podział majątku wspólnego po rozwodzie jest bardzo ważny. Nie tylko pozwala zabezpieczyć finansowo byłych małżonków i uniezależnić się od siebie, ale także istotny jest dla dobra wspólnego potomstwa czy prowadzonych razem działalności gospodarczych. Mecenas Janina Błaziak z Torunia radzi zatem, by wszystkie sprawy materialne regulować od razu po uzyskaniu orzeczenia rozwodowego. Według przepisów prawa jednym ze sposobów podziału majątku jest zaś przygotowanie specjalnej umowy.

Podział majątku – w sądzie lub u adwokata

Podział majątku wspólnego odbywa się najczęściej w sądzie podczas osobnej sprawy sądowej, co zgodne jest z art. 566 kpc, stanowiącym, iż:

W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków – sąd spadku.

Istnieje również możliwość przeprowadzenia podziału majątku podczas rozprawy rozwodowej, o ile nie wpłynie to na znaczne wydłużenie całego postępowania. Na takie rozwiązanie liczyć mogą m.in. pary z krótkim stażem małżeńskim i bez wspólnego potomstwa. Mecenas Janina Błaziak dodaje jednak, że polskie prawo pozwala również na wybór trzeciej drogi podziału majątki wspólnego, którą jest zawarcie specjalnej umowy. W takim przypadku o pomoc należy udać się do kancelarii adwokackiej wyspecjalizowanej w prawie cywilnym, rodzinnym i opiekuńczym, a następnie do notariusza.

Jak wygląda podział majątku poprzez umowę?

Podział majątku wspólnego w ramach umowy, polega przede wszystkim na osiągnięciu między stronami porozumienia. Drugim etapem jest zaś sporządzenie właściwego dokumentu tak, by później móc zawrzeć go w formie aktu notarialnego. Jest to bezsprzecznie konieczne wtedy, kiedy składnikami majątku są nieruchomości.

Jeśli chodzi zaś o sposób prowadzenia polubownego podziału majątku w ramach umowy, adwokat Janina Błaziak zdradza, iż zależy on tylko i wyłącznie od stron. Najczęściej byli małżonkowie podejmują z udziałem prawników mediacje lub negocjacje, które kończą się konsensusem. Kancelaria prawna przygotowuje wtedy właściwą umowę, a następnie wykonywane są wszystkie czynności formalne związane z jej zawarciem (m.in. wizyta u notariusza).

Z czego składa się umowa o podział majątku?

Mecenas Janina Błaziak wyjaśnia, że każda umowa o podział majątku wspólnego jest inna. Oznacza to, że jest tworzona po indywidualnym rozpatrzeniu sprawy. Każdorazowo dokument musi jednak zawierać listę wszystkich podlegających podziałowi składników wraz z określoną ich wartością. W umowie wskazana jest też wielkość udziałów przypadającej każdej ze stron, a także sposób wykonania rozdziału pieniędzy, nieruchomości czy też cennych przedmiotów. Bardzo ważne jest też wyznaczenie wysokości spłat oraz dopłat, a także wszystkich terminów istotnych dla zrealizowania zapisów umowy.

Adwokat Janina Błaziak podkreśla, że w umowie trzeba rozstrzygnąć też kwestię zwrotu wydatków poczynionych przez strony z majątku wspólnego na majątek osobisty (lub odwrotnie).

Jakie są zalety polubownego podziału majątku?

Polubowne podziały majątków w kancelariach adwokackich są coraz powszechniejsze. Dzieje się tak ze względu na liczne korzyści, które uzyskują obie strony dzięki takiemu rozwiązaniu. Specjaliści z kancelarii adwokackiej Janiny Błaziak zaliczają do nich:

  • możliwość uniknięcia długich batalii sądowych,
  • brak eskalacji konfliktu, co ważne jest przy wspólnie wychowywanych dzieciach,
  • szybkie uregulowanie wszystkich kwestii finansowych,
  • elastyczny podział bez stresu i z obopólną korzyścią,
  • niższe koszty całej sprawy (nie trzeba powoływać biegłych sądowych).