Sprawy spadkowe potrafią rodzić wiele emocji. Szczególnie w sytuacji, gdy po członku rodziny pozostały znaczne dobra, a kwestia ich podziału nie została odpowiednio uregulowana i ustalona. Jednak i przy przepisaniu np. nieruchomości na jedno z dzieci, kolejne mogą ubiegać się o zachowek czy podważać testament. Takimi sprawami zajmuje się m.in. Kancelaria Adwokacka adw. Andrzeja Jemielity.

Jak działa prawo spadkowe w Polsce?

Prawo spadkowe w Polsce jest dość złożone, pojawia się wiele zasad dotyczących dziedziczenia i podziału majątku po zmarłym członku rodziny. Pojawiają się również możliwości przekazania dóbr wybranej osobie, jeszcze za życia w taki sposób, aby pozostali zstępni nie mieli prawa do dziedziczenia. Mimo wszystko najwięcej nadal jest sytuacji, gdy brak testamentu, a rodzina nie może się porozumieć, co do podziału tego, co pozostało po bliskiej im osobie. W takiej sytuacji konieczne jest, aby przeprowadzone zostało postępowanie spadkowe.

Warto jednak wspomnieć, że powinno ono mieć miejsce, w większości sytuacji, gdyż jeśli przykładowo po zmarłym pozostały nieruchomości, to aby spadkobierca mógł zostać wpisany do księgi wieczystej i nimi zarządzać, konieczne jest nabycie spadku. Przy braku innych zstępnych wiele z takich czynności można przeprowadzić notarialnie. Jeśli jednak pojawiają się konflikty, jedynym słusznym wyjściem może okazać się adwokat i rozstrzygnięcie przez sąd.

Dziedziczenie ustawowe a prawo do spadku

Z zasady uznajemy, że dziedziczymy po rodzicach, jednak nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego egzekwowania. Od adw. Andrzeja Jemielita dowiadujemy się, że jeśli w spadku pozostały jedynie długi, to odrzucić spadek muszą nie tylko dzieci, ale i wnuki, rodzeństwo, czy rodzice, jeśli żyją. Nie mają tu znaczenia relacje rodzinne i to, czy utrzymujemy kontakt. Podobnie jest ze spadkiem, jednak o jego uzyskanie, jeśli znajdujemy się w gronie spadkobierców, musimy się upomnieć i pomoże nam w tym kancelaria adwokacka.