Sposobów na odzyskanie swoich pieniędzy od nieuczciwego kontrahenta czy klienta jest wiele. Nie zawsze droga sądowa jest przy tym najbardziej rekomendowana. Coraz popularniejsza jest tzw. windykacja polubowna, którą prowadzą radcy prawni. To oni proponują skuteczne i szybkie rozwiązania dotyczące dochodzenia roszczeń. Na czym one polegają?

Kto może skorzystać z opcji windykacji polubownej?

Z opcji windykacji polubownej prowadzonej przez kancelarię prawną może skorzystać każdy. Taka usługa dochodzenia roszczeń jest dedykowana zarówno klientom biznesowym, jak i instytucjonalnym oraz indywidualnym. Radcy prawni są gotowi reprezentować przedsiębiorstwa, fundacje i stowarzyszenia, osoby prywatne, a także instytucje kulturalne oraz publiczne takie jak szkoły czy szpitale.

Windykacja polubowna może być zatem skuteczna w sprawach nieopłaconych faktur przez kontrahentów budowlanych, w sprawach zaległych pensji dla pracowniczych czy w przypadku niezwrócenia pieniędzy klientowi z tytułu gwarancji lub rękojmi. Do radców prawnych można zatem zgłaszać się w różnych przypadkach. Takie kancelarie prawnicze jak LEX A’VISTA świadczą zatem usługi, które swym zakresem obejmują reprezentację na wszystkich etapach, mających na celu skuteczne dochodzenie wierzytelności.

Dochodzenie niezapłaconych należności

Radcy prawni zawsze proponują swoim klientom rozwiązanie polubowne. To ono wyróżnia się dzisiaj największą skutecznością i szybkim rozwiązaniem sprawy bez konieczności angażowania wymiaru sprawiedliwości. Oczywiście, jeśli narzędzia polubowne nie przyniosą zamierzonego celu, prawnik przygotuje pozew i będzie dążył do uzyskania tytułu egzekucyjnego, którym zostanie objęty dłużnik.

Jak jednak wygląda windykacja polubowna? Przede wszystkim kancelaria prawnicza nawiązuje kontakt z dłużnikiem, który ma możliwość złożenia wyjaśnienia. Niekiedy już wtedy dobrowolnie zwraca on należności na rzecz wierzyciela. Dużą skutecznością wyróżniają się także przedsądowe wezwania do zapłaty oraz wezwania do zapłaty wraz z naliczonymi odsetkami. Jeśli i to nie pomoże w egzekwowaniu wierzytelności, prawnik może podać termin dłużnikowi, po którym dług zostanie wystawiony na giełdę długów. Często radcy prawni uruchamiają mechanizmy, które pozwalają wpisać dany podmiot do Rejestru Dłużników.

Wymienione narzędzia windykacji polubownej wyróżniają się dużą skutecznością. Warto również wyjść do dłużnika z dobrą wolą i zaproponować mu spłacenie długu w ratach. Wtedy jednak dla ochrony własnych interesów radca prawny przygotuje odpowiednie porozumienie na piśmie. Brak zastosowania się do jego wytycznych poskutkuje złożeniem pozwu do sądu. W takich dokumentach można również umieszczać klauzule o dodatkowych karach finansowych za zerwanie porozumienia.

Co, jeśli windykacja polubowna zawiedzie?

Jeśli windykacja polubowna zawiedzie, kancelaria prawnicza zapewni klientowi szerokie usługi w zakresie postępowania sądowego. Dotyczą one:

  • reprezentowania klienta w toku procesu (osobisty udział radcy prawnego w rozprawie, sporządzanie dalszych pism procesowych oraz środków zaskarżenia),
  • formułowanie wniosków egzekucyjnych,
  • oraz reprezentowania klienta w toku postępowania egzekucyjnego.

Kancelarie prawnicze wykorzystują również różnego rodzaju narzędzia mające na celu ustalenie sytuacji majątkowej dłużników. Wielokrotnie występuje się do sądu o wszczęcie postępowania o wyjawienie majątku. Ważne może być także ujawnienie dłużników w Krajowym Rejestrze Sądowym czy w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.