Wybór zakładu pogrzebowego świadczącego kompleksowe usługi to ważna kwestia dla bliskich zmarłej osoby. Organizacja ostatniego pożegnania jest trudnym i przykrym obowiązkiem. Warto, zatem powierzyć go profesjonalistom i skupić się na żałobie. Jednym z podmiotów zajmujących się pogrzebami jest „Marwel” Marka Cebuli. Poznaj pełny zakres usług firmy mieszczącej się w Czechowicach-Dziedzicach.

Formalności pogrzebowe

Śmierć bliskiej osoby wiąże się z kilkoma formalnościami przygotowującymi do pogrzebu. Pierwsza to uzyskanie karty zgonu. W zależności od tego, gdzie doszło do śmierci wystawia ją lekarz rodzinny, załoga karetki lub szpitala. Kolejny krok to kontakt z domem pogrzebowym i przygotowanie pozostałych dokumentów, czyli:

  • dowodu tożsamości zmarłej osoby,
  • zaświadczenia o zatrudnieniu zmarłej osoby lub ostatni odcinek renty/emerytury,
  • kserokopii dowodu osobistego osoby organizującej pogrzeb.

Po otrzymaniu dokumentów pracownicy firmy „Marwel” przewiozą zmarłego lub zmarłą do kostnicy. Następnie zgłoszą śmierć w Urzędzie Stanu Cywilnego, który wystawi akt zgonu. Prawo przewiduje trzy dni na dopełnienie tej procedury.

Obsługa ceremonii pogrzebowej

W zakładzie Marka Cebuli usługi pogrzebowe nie sprowadzają się tylko do odebrania aktu zgonu. Firma działająca od 1992 roku zajmuje się także wszelkimi kwestiami związanymi z uzyskaniem dla klientów zasiłku pogrzebowego. Kolejną sferą działalności jest przygotowanie ciała do pochówku. Następnie może zostać złożone w trumnie, dostępna jest także kremacja zwłok. W tej kwestii decyduje ostatnia wola zmarłej osoby lub wybór rodziny. W skład obsługi ceremonii wchodzi przygotowywanie i publikowanie nekrologów i rozwieszanie klepsydr. Pierwsze ze wspomnianych są publikowane w prasie lub internecie. Drugie zawisają w miejscu zamieszkania zmarłego lub zmarłej, w miejscu pracy, kościele, na cmentarzu. To nadal nie koniec prac.

Czy jeszcze zajmuje się Zakład Pogrzebowy „Marwel”? Przygotowuje miejsce pochówku, dostarcza wieńce, kwiaty i wiązanki. W zakresie usług znajduje się także kamieniarstwo, do wyboru są różne nagrobki. O kolejnych elementach opowiedział nam pracownik firmy prowadzonej przez Marka Cebulę:

- Ważną częścią naszej pracy jest krajowy transport zwłok oraz zmarłych, którzy pracowali, przebywali lub stale mieszkali za granicą. Ponadto dajemy klientom możliwość wynajęcia busa lub autokaru do przewozu bliskich na pogrzeb.
W zakresie kompetencji zakładu „Marwel” są także ekshumacje. Jego pracownicy podchodzą do tego zadania z należytym szacunkiem i starannością. Wszystkie wymienione elementy składają się na kompleksową obsługę pogrzebu.