Mieszkanie można nabyć przez zasiedzenie, otrzymać je w formie darowizny lub spadku, albo kupić. W większości przypadków koniecznie będzie podpisanie umowy przeniesienia własności, która musi zostać zawarta u notariusza np. w Kancelarii Notarialnej Aleksandra Wichniarek w Słupsku. Zakup mieszkania z rynku wtórnego bez wątpienia wiąże się z podpisaniem umowy przeniesienia własności. W przypadku rynku pierwotnego wygląda to trochę inaczej.

Zakup mieszkania od dewelopera

Kupując mieszkanie od dewelopera, najpierw należy podpisać u notariusza umowę deweloperską. Można to zrobić np. w Kancelarii Notarialnej Aleksandra Wichniarek. Określa się w niej przedmiot zakupu (konkretne mieszkanie), jego cenę, termin płatności, obowiązki kupującego i sprzedającego, jak również datę oddania nieruchomości nabywcy. Taki dokument zobowiązuje również dewelopera do przeniesienia własności nieruchomości, które jest możliwe dopiero po odbiorze technicznym mieszkania. Nieruchomość należy najpierw wyodrębnić, a kolejnym krokiem jest przeniesienie prawa własności do niej. Dopiero po podpisaniu umowy może zostać założona księga wieczysta, a nabywca mieszkania zostaje formalnie jego właścicielem.

Jakie dokumenty są wymagane do przeniesienia prawa własności?

Oczywiście dowody osobiste obu stron przystępujących do umowy, a także dokumenty poświadczające, że dana osoba jest właścicielem mieszkania. W zależności od tego, na jakiej podstawie następuje przeniesienie prawa własności (zakup, darowizna) wymagane będą także np.:

  • aktualny odpis z księgi wieczystej,

  • wypis z rejestru gruntów,

  • zaświadczenie z urzędu skarbowego o uregulowaniu podatku od spadku,

  • wypis z rejestru lokali,

  • umowa kredytowa lub oświadczenie banku o hipotece, w przypadku, gdy zakup mieszkania finansowany jest ze środków pochodzących z kredytu.

Przeniesienie własności na skutek zasiedzenia

Przeniesienie własności mieszkania może nastąpić poprzez zasiedzenie, do którego dochodzi na podstawie przepisów prawa oraz na skutek upływu czasu. Jeżeli osoba nie jest właścicielem nieruchomości, ale posiada ją nieprzerwanie od 20 lat, wówczas nabywa jej własność jako posiadacz samoistny w dobrej wierze. Natomiast z upływem 30 lat nabywa jej własność, choćby uzyskała posiadanie w złej wierze. Zatem do zasiedzenia (nabycia cudzej własności) dochodzi na skutek używania danej rzeczy przez konkretną osobę, przez odpowiedni czas, w którym to osoba ta dbała o tę rzecz i traktowała ją, jakby była jej właścicielem.