Zostałeś spadkobiercą i zastanawiasz się, co masz zrobić dalej. Czy przyjąć zapisane Ci dobra, a może je odrzucić? Fakt, że znalazłeś się w gronie osób powołanych do spadku, wcale nie jest równoznaczne z obowiązkiem jego nabycia, zwłaszcza jeśli dziedziczysz wysokie długi. W tym przypadku najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego adwokata. Możesz odwiedzić Kancelarię Adwokacką Waldemar Kurdej.

Jesteś spadkobiercą – co robić dalej?

Nieruchomość czy działka otrzymana w spadku, o ile nie jest obciążona długami, potrafi zwiększyć komfort życia i zasobność portfela. A co w przypadku jeśli oprócz dóbr są jeszcze niespłaconego zobowiązania? Gdy zostałeś spadkobiercą, masz 3 możliwości. Możesz spadek:

  • przyjąć wprost;

  • odrzucić;

  • przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Jako spadkobierca, zgodnie z art. 1015 kc., w terminie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy musisz przyjąć lub odrzucić spadek. Proces ten odbywa się w drodze złożenia oświadczenia spadkobiercy. Można go spisać u notariusza lub złożyć przed sądem.

Jak przyjąć lub odrzucić spadek? Garść niezbędnych informacji

Procedura składania oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku przed sądem wskazana jest np. gdy jeden ze spadkobierców przebywa na stałe za granicą. Udzielaniem porad prawnych czy sporządzaniem pism procesowych zajmuje się Kancelaria Adwokata Waldemar Kurdej. Jej siedziba znajduje się w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 2/6.

Kancelaria świadczy usługi z zakresu prawa cywilnego, karnego, gospodarczego czy prawa pracy. Reprezentuje wierzyciela i dłużnika w procesie dochodzenia należności w postępowaniu egzekucyjnym, sądowym czy przedsądowym. Działa również w charakterze pełnomocnika pokrzywdzonego lub jako pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego w sprawach karnych.

W razie braku złożenia oświadczenia woli spadek zostaje automatycznie dziedziczony z dobrodziejstwem inwentarza. Rozwiązanie to, zapobiega konieczności zapłacenia wierzycielom wyższej sumy, niż otrzymane aktywa.