W Polsce rozwodzi się co trzecie małżeństwo. Do podjęcia takiego kroku skłaniają najczęściej różnice charakteru, kłótnie i zdrady. Rozpad związku, który zapowiadał się obiecująco wiąże się więc z ogromnym stresem. By zminimalizować niepokój, niezbędne jest solidne przygotowanie do spotkania w sądzie lub wybranie reprezentanta. Opowiedział o tym pokrótce specjalista z Kancelarii Adwokackiej z Wejherowa.

Kilka słów o rozwodzie

Według przepisów prawa, rozwód to trwały i zupełny rozpad więzi między małżonkami. Oznacza to, że mężczyznę i kobietę przestają łączyć kwestie duchowe, fizyczne i gospodarcze. Niemniej, zanim dojdzie do zupełnego rozdzielenia obu osób, konieczne jest sformalizowanie tej decyzji w sądzie. W sytuacji, gdy obie osoby są pewne swojej decyzji, proces przebiega szybko i bezproblemowo. Trudności zaczynają się w momencie, gdy tylko jedna osoba wnioskuje o zakończenie związku. Wówczas znacznie przedłuża się czas rozprawy. Jak mówią adwokaci z Kancelarii Adwokackiej z Wejherowa, na poziom skomplikowania rozprawy wpływ mają także inne czynniki. Są to:

  • podział majątku,
  • ustalenie opieki nad dziećmi,
  • kwestie alimentów,
  • orzekanie o winie,
  • zeznania świadków.

Jak przygotować się do rozprawy sądowej?

Dobre przygotowanie do rozprawy sądowej to podstawa. Opowiedzieli o tym pokrótce Waldemar Grzegorz Kuc i Magdalena Kurowska z Kancelarii Adwokackiej w Wejherowie.

Osoba, która zdecydowała się na samodzielne przejście przez rozwód, powinna wykonać wiele czynności. Przede wszystkim musi przygotować pozew o rozwód i zgromadzić niezbędne dokumenty: pisma, dokumenty, załączniki. Jeśli dana para ma dzieci, konieczny jest również wniosek o zabezpieczenie powództwa w zakresie alimentów lub ustalenia kontaktów z dziećmi.  Oczywiście, trzeba również stawiać się na każdej rozprawie.

Rozwód w obecności adwokata czy bez niego?

Jak podkreślają adwokaci z Kancelarii Adwokackiej z Wejherowa, sprawa rozwodowa to bolesne doświadczenie. W wielu przypadkach może on psychicznie przerosnąć małżonków, starających się o formalne zakończenie związku. Sytuacja wygląda całkiem inaczej, gdy sprawa zostanie powierzona profesjonalistom. Przede wszystkim, para uniknie nieprzyjemnych spotkań w sądzie, co już daje komfort psychiczny. Dodatkowo, adwokat podejdzie do sprawy logicznie, bez emocji. To bardzo ważne, w szczególności wtedy, gdy druga strony rozwodu ucieka do manipulacji, zastraszania czy zeznawania nieprawdy. Dodatkowo, osoba, która powiada rozległą wiedzę rozwiąże problemy związane z majątkiem.