Pisma procesowe tworzone między innymi przez Kancelarię Radcy Prawnego Szymona Migały stanowią rodzaj dokumentów wykorzystywanych w sprawach sądowych i odgrywają na ogół jedno z najistotniejszych oświadczeń danej strony postępowania. Czego konkretnie dotyczy tego typu dokumentacja? Co warto wiedzieć na jej temat? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do jego lektury.

Jakie wyróżniamy pisma procesowe?

Pisma procesowe obejmują między innymi różnego rodzaju umowy, opinie prawne, regulaminy, odpowiedzi na pozwy, pozwy, apelacje, odpowiedzi na apelacje czy zarzuty. Warto w tym miejscu nadmienić, iż poprawnie wykonany dokument tego typu jest niezwykle istotny dla przebiegu procesu sądowego.

Jeśli mowa o sprawach cywilnych, to zasady dotyczące tworzenia treści pisma procesowego zostają podyktowane przez Kodeks postępowania cywilnego. Sporządzaniem tego rodzaju dokumentacji zajmują się między innymi radcy prawni tacy jak Szymon Migała prowadzący swoją Kancelarię Radcy Prawnego w Bydgoszczy, który jest absolwentem stacjonarnego prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jakie są wymaganie dotyczące pism procesowych z zakresu spraw cywilnych?

Tak jak wspomnieliśmy już o tym wcześniej, pisma procesowe dotyczące spraw cywilnych muszą być tworzone według określonych wymogów prawnych. W przeciwnym razie strona zostanie wezwana przez Sąd do dostosowania się do nich pod rygorem zwrotu dokumentu. Jeśli chodzi o wymogi formalne, to są one zawarte w art. 126 kodeksu postępowania cywilnego.

Mowa tu między innymi o właściwym oznaczeniu sądu, a także zamieszczeniu informacji odnoszącej się do rodzaju wnoszonego pisma procesowego. Kluczowa jest tu także treść dokumentu, która musi jasno określać nasze żądania oraz ich okoliczności poparte stosownymi wnioskami dowodowymi. Na końcu należy również zamieścić podpis wnioskodawcy złożony w jego własnym imieniu lub w imieniu jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.