Alimenty zazwyczaj kojarzą się ze świadczeniem, które przysługują jednej ze stron sprawy rozwodowej z uwagi na dzieci zrodzone z małżeństwa. Tymczasem o określoną kwotę na utrzymanie może ubiegać się również małżonek, który, z różnych przyczyn, nie poradzi sobie z samodzielnym utrzymaniem. W kwestii otrzymania alimentów na jedną ze stron może pomóc Kancelaria Adwokacka Piotra Kupisa. Kiedy można ubiega się o świadczenie?

Alimenty po rozwodzie na jedną ze stron

W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znalazło się miejsce na uregulowanie kwestii związanych z alimentami, które będą przysługiwać byłemu mężowi lub żonie. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć w wydziale rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego pozew, w którym należy uwzględnić wszelkie koszty utrzymania. Przy formalnościach związanych z przyznaniem świadczenia alimentacyjnego na siebie można skorzystać z pomocy Kancelarii Adwokackiej Piotra Kupisa, która znajduje się w Puławach, ale ma swoją filię także w Lublinie oraz Dęblinie. Adwokat poprowadzi swojego klienta krok po kroku i będzie reprezentować jego interesy w sądzie.

Kiedy małżonkowi przysługują alimenty?

Warto zaznaczyć, że alimenty przysługują jeszcze lub już byłemu małżonkowi w określonych sytuacjach. Alimenty dla jednej ze stron przysługują zarówno wtedy, jeśli rozwód został przeprowadzony bez orzekania o winie, jak i wówczas, gdy sprawa rozwodowa zakończyła się z orzeczeniem wyłącznej winy jednego małżonka. Obowiązek alimentacyjny dotyczy także sytuacji, w której jeden z małżonków po rozstaniu będzie żył w niedostatku i nie będzie w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb materialnych. Jeśli więc jedna ze stron nie pracuje i nie ma innego źródła dochodu, takiego jak renta czy emerytura, jak najbardziej może wystąpić o przyznanie świadczenia alimentacyjnego.

Warto wiedzieć, że małżonek nie ma obowiązku płacenia alimentów, jeśli były mąż lub żona ponownie zawrze związek małżeński. Co ciekawe, w sytuacji, w której rozwód został orzeczony w myśl winy jednego z małżonków, druga strona postępowania może ubiegać się o alimenty nawet wtedy, kiedy nie będzie żyła w niedostatku, lecz znacząco pogorszy się jej sytuacja materialna. Świadczenie alimentacyjne jest zazwyczaj przyznawane na pięć lat, choć można ten okres przedłużyć. Wyjątkiem są właśnie sytuacje, w których została orzeczona wina jednego z małżonków – wówczas obowiązek alimentacyjny ciąży na jednej ze stron dożywotnio.