Jeśli kiedykolwiek przyjdzie nam zetknąć się z sądem rejonowym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to miało związek ze sprawą dotyczącą prawa rodzinnego. To jedna z tych gałęzi prawnych, które warto poznać, ponieważ ich znajomość może się przydać w naszym życiu. Co zatem kryje się za tą dziedziną prawną? W jakich sprawach możemy trafić przed oblicze sądu rejonowego? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Czym jest prawo rodzinne?

Prawo rodzinne to nic innego, jak jeden z działów prawa cywilnego, regulujący stosunki majątkowe i niemajątkowe, jakie panują w rodzinie. Definiuje ono także istnienie i funkcjonowanie rodziny jako jednostki społecznej oraz relacje panujące zarówno wewnątrz rodziny, jak i skierowane poza nią. W Polsce prawo rodzinne regulowane jest przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który stanowi uzupełnienie Kodeksu cywilnego oraz szczegółowe ustawy związane z prawem rodzinnym. Co więcej, jako członkowie Unii Europejskiej, jesteśmy związani mocą prawną Traktatu konstytucyjnego UE, który także reguluje kwestie związane z tą dziedziną prawa.

Jakie sprawy rodzinne są w gestii sądu rejonowego?

Wymieniając najczęstsze sprawy rodzinne prowadzone przez sąd rejonowy, przede wszystkim wskazać należy sprawy o rozwody – zarówno te z ustaleniem winy za rozkład pożycia  małżeńskiego, jak i te bez orzekania o winie. Dalej, są to sprawy związane ze staraniem się o separację, ustalenie rozdzielności majątkowej obojga małżonków czy też o zasądzenie alimentów oraz ich dalsze egzekwowanie. Wśród spraw rodzinnych pojawiają się także sprawy o zaprzeczenie bądź ustalenie ojcostwa (oraz dalsze świadczenia związane ze skutkiem prawnym tego działania), zabezpieczenie potrzeb rodziny, ustalenie kontaktów z dzieckiem lub o ubezwłasnowolnienie któregoś z członków rodziny.

Sąd rejonowy może prowadzić także sprawy dotyczące adopcji, związane z umieszczeniem osoby w szpitalu psychiatrycznym, czy też w domu pomocy społecznej. Osobną kwestię stanowią sprawy dotyczące osób nieletnich – to znaczy takich, które mają skończone od 13 do 18 lat. Jeśli ktoś w tym wieku popełni wykroczenie lub przestępstwo, zostaje objęty postępowaniem poprawczym lub wychowawczym i to działanie także leży w gestii sądu rejonowego.

Gdzie szukać pomocy w takich sprawach?

W większości spraw związanych z prawem rodzinnym niezbędna będzie nam pomoc, jaką oferują doświadczeni adwokaci, znający się na przepisach tej gałęzi prawnej. Możemy oczywiście reprezentować sami siebie przed sądem, jednak rzadko kiedy posiadamy tak rozległą wiedzę w tym zakresie, by nasze działania były na tyle skuteczne, jak byśmy sobie tego życzyli. Warto zatem poszukać w okolicy specjalistów w tym zakresie – we Włocławku są to Bożena i Zbigniew Górscy. Kancelaria Adwokacka przez nich prowadzona świadczy usługi od 1992 roku, choć oboje pracują jako adwokaci od końca lat 80-tych. Dzięki temu pracownicy kancelarii mogą się poszczycić nie tylko wieloletnim doświadczeniem, ale też ogromną wiedzą, dzięki czemu ich wybór stanowi gwarancję odpowiedniej opieki nad nami podczas naszej sprawy w sądzie rejonowym.