W szerokim obszarze prawa cywilnego można wyróżnić między innymi prawo rodzinne i opiekuńcze. Związane jest ono z szeregiem spraw dotyczących prawidłowego funkcjonowania najważniejszego organu życia społecznego, jakim jest rodzina. Wszelkie normy i ustalenia na temat postępowania  poszczególnych jednostek zapisane są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz w Konstytucji RP. Czym zajmuje się prawo rodzinne oraz co należy do najczęściej rozwiązywanych spraw?

Idea prawa rodzinnego i opiekuńczego

Prawo rodzinne i opiekuńcze wchodzące w skład prawa cywilnego określa wszelkie regulacje na temat postępowania w życiu społecznym. Wszelkie prawidłowe i akceptowalne przez społeczeństwo zachowania i postawy społeczne zapisane zostały w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Celem tych przepisów prawnych jest ochrona rodziny oraz wszystkich jej członków z osobna.

Jednym z istotnych zapisów na temat prawidłowego postępowania są zasady prawa rodzinnego oraz opiekuńczego, które to mają za zadanie ochronę organu społecznego, jakim jest rodzina. Do ustaleń tych należy przede wszystkim zasada dobra dziecka, według której państwo ma obowiązek zapewnienia każdemu dziecku opieki, pomocy oraz ochrony. Kolejną zasadą jest zasada dobra rodziny głosząca, że małżonkowie obowiązani są do zaspokajania różnorodnych potrzeb swojej rodziny dla jej dobrego funkcjonowania. Istotną zasadą jest również ta mówiąca o równouprawnieniu kobiety i mężczyzny. Do zasad prawa rodzinnego i opiekuńczego należą również zasada monogamii, zasada ochrony rodziny przez państwo oraz zasada trwałości związku małżeńskiego.

Najważniejsze  sprawy w prawie rodzinnym i opiekuńczym

Spis spraw z działu prawa rodzinnego i opiekuńczego jest bardzo obszerny i można do niego zakwalifikować wszystkie spory i zdarzenia dotyczące rodziny jako całości oraz indywidualnie każdego jej członka. Sprawy te rozwiązywane są przez sąd.

Do spraw prawa rodzinno-opiekuńczego możemy zaliczyć w szczególności sprawy alimentacyjne. Nie da się ukryć, że jest to bardzo powszechny temat jeśli mowa o prawie rodzinnym i opiekuńczym. Sprawy te dotyczą między innymi przyznania alimentów, podwyższenia bądź obniżenia ich wysokości oraz wygaśnięcia obowiązku ich uiszczania. Alimenty na dziecko według ustaleń prawa rodzinnego i opiekuńczego to określone przez sąd zobowiązanie przekazywane w formie środków pieniężnych osobie uprawnionej w celu utrzymania oraz wychowania potomka.

Kolejną sprawą często spotykaną w tej gałęzi prawa są sprawy rozwodowe. Normy oraz wszelkie wytyczne zawarte w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym szczegółowo określają ustalenia na temat wchodzenia i funkcjonowania związku małżeńskiego. Mówią one również o temacie, jakim jest rozwiązanie małżeństwa. Według norm prawnych rozwód możliwy jest jedynie wtedy, gdy doszło do jednoczesnego trwałego i zupełnego rozpadu tak zwanego pożycia małżeńskiego.

Prawo rodzinne, z którego obszaru porady oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Anna Molik, jest obszernym działem regulującym przyjęte przez społeczeństwo zasady postępowania. Jego głównym zadaniem jest ochrona rodziny oraz każdej jednostki wchodzącej w jej skład i pomoc wszystkim tym, którzy stali ofiarą przemocy, konfliktów i innych sporów w obrębie jej funkcjonowania.