Sytuacje, gdy ktoś bliski umiera za granicą, należą do rzadkości. Nic więc dziwnego w tym, że niewiele osób wie, jakie są procedury i co należy zrobić, jeśli ciało ma być przetransportowane do kraju. Śmierć bliskich wywołuje wiele silnych emocji oraz stres, które utrudniają podejmowanie szybkich działań, w tym przewiezienia zmarłego oraz organizacji pogrzebu. Warto jednak wiedzieć, jakie są podstawowe procedury, by wspólnie z zakładem pogrzebowym jak najszybciej przywieźć ciało na miejsce spoczynku.

Transport zwłok zza granicy to zadanie dla firm, które posiadają stosowne uprawnienia oraz odpowiednio przystosowany i oznakowany pojazd. Procedura nie należy do łatwych, jednak dzięki wiedzy i doświadczeniu personelu zakładu pogrzebowego można sprawnie zorganizować przewóz ciała oraz ceremonię pożegnalną.

Zgody na transport ciała i pozostałe dokumenty

Aby móc sprowadzić zwłoki zza granicy, trzeba mieć na to zgodę urzędową od lokalnego starosty oraz zezwolenie konsularne w kraju, w którym nastąpił zgon. Pozostałe, niezbędne dla postępowania dokumenty, to:

  • odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy stwierdzający zgon, 
  • zgoda sądowa lub policyjna (jeśli zgon nastąpił z przyczyn innych niż naturalne),
  • zaświadczenie od lekarza, które wykluczy, że chory za życia zmagał się z chorobą zakaźną.

Kompletowanie dokumentacji jest czasochłonne i bardzo stresujące, więc najlepiej powierzyć to zadanie zaufanej, taktownej firmie, takiej jak J.A.R. Zakład Pogrzebowy, która odciąży bliskich w postępowaniach administracyjnych i zapewni godny transport zwłok z krajów Unii Europejskiej. Zakład zadba o to, by trumna została zabezpieczona na czas przewozu i przygotuje też niezbędne oświadczenia na potrzeby konsulatu.

Wymagania sanitarne

Gdy formalności są już dopięte, następuje przewiezienie ciała. Taki transport odbywa się w oparciu o restrykcyjne procedury sanitarne, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich. 

Zwłoki przewożone są specjalnie oznakowanym karawanem z odizolowaną kabiną, w zapieczętowanej, metalowej trumnie, z zewnętrzną powłoką drewnianą. Taki pojazd jest też każdorazowo dezynfekowany środkami o działaniu wirusobójczym i bakteriobójczym. W przypadku ciał skremowanych nie ma regulacji odnoszących się do rodzaju środka transportu, natomiast pojemnik z prochami musi być przewożony w sposób godny.