Przed ślubem na barkach Państwa Młodych spoczywa wiele obowiązków i koniecznych do załatwienia formalności. Zawczasu warto także rozważyć podpisanie małżeńskiej umowy majątkowej. Część par od samego początku deklaruje chęć jej zawarcia, a niektórzy dopiero pod wpływem rozmów i zaistnienia pewnych okoliczności decydują się na ten krok. Czym jest umowa majątkowa małżeńska? Kiedy warto ją zawrzeć? Jakie niesie korzyści? 

Czym jest umowa majątkowa małżeńska? 

W polskim prawie w chwili zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej. Oznacza to, że wszystkie przedmioty nabywane w trakcie trwania małżeństwa, a także  wynagrodzenia za pracę wchodzą do wspólnego majątku. Za majątki osobiste uchodzą natomiast wszelkie dobra nabyte przed zawarciem małżeństwa. Chociaż ustrój wspólności majątkowej jest ustrojem podstawowym, może zostać jednak zmieniony poprzez podpisanie umowy majątkowej małżeńskiej. Zawierana jest pomiędzy małżonkami lub osobami, które zamierzają wstąpić w związek małżeński. Spisywana jest w formie aktu notarialnego przez notariusza. Warto zaznaczyć, że umowa zaczyna obowiązywać od chwili jej podpisania. Oznacza to, że jeżeli została zawarta przez małżonków, nadal pozostają oni współodpowiedzialni za zobowiązania sprzed jej podpisania. Można wyróżnić kilka jej rodzajów, natomiast najczęściej podpisywanym jest umowa majątkowa małżeńska wprowadzająca ustrój rozdzielności majątkowej, zwana intercyzą. 

Kiedy warto zawrzeć umowę majątkową małżeńską? 

Niektóre pary nawet nie rozważają jej podpisania, twierdząc, że w ich związku nie ma możliwości, aby zaszły jakiekolwiek nieporozumienia majątkowe. Warto zaznaczyć, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej przynosi korzyści nie tylko w przypadku poważnych sporów. Często narzeczeni bądź małżonkowie decydują się na jej podpisaniu w przypadku, gdy jedno z nich lub oboje prowadzą odrębne działalności gospodarcze i nie chcą obciążać ewentualnymi niepowodzeniami finansowymi partnera. Na ten krok decydują się również osoby, które już zmagają się z pewnymi kłopotami finansowymi lub jedno z małżonków wykonuje zawód, który obarczony jest odpowiedzialnością finansową za ewentualne błędy (np. lekarze, notariusze). 

Jak zawrzeć umowę majątkową małżeńską? 

Jeżeli narzeczeni lub małżonkowie podjęli decyzję o zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej, muszą zgłosić się do notariusza. W Bydgoszczy takimi sprawami zajmuje się Kancelaria Notarialna prowadzona przez Lucynę Lissewską, Marka Lissewskiego oraz Jarosława Lissewskiego. Do jej sporządzenia konieczne będą dokumenty tożsamości i/lub skrócony odpis aktu małżeństwa. W umowie powinny zostać zawarte wszelkie dane osobowe, numery PESEL, stany cywilne, adres lub adresy zamieszkania i do doręczeń, obywatelstwa, rodzaj dokumentu tożsamości wraz z jego numerem i terminem ważności. Warto dodać, że koszt zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej pomiędzy osobami niebędącymi w związku małżeńskim jest mniejszy niż pomiędzy małżonkami.