Twarda woda płynąca z sieci staje się nierzadko problematyczna ze względu m.in. na pojawianie się uciążliwego w czyszczeniu osadu. Kamień bywa nie tylko trudny w usunięciu np. z naczyń, ale jest on też jednym z najczęstszych powodów usterek sprzętu AGD. Dobrym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest zainstalowanie specjalnego zmiękczacza wody. Czy jest ona na pewno skuteczny i wydajny dla domu jednorodzinnego?

W jaki sposób zmiękcza się wodę?

Za twardość wody użytkowej w domu odpowiadają jej poszczególne składniki: jony magnezu i wapnia. Ich wyeliminowanie we własnym zakresie jest praktycznie niemożliwe, dlatego jedyną skuteczną metodą pozostaje zmiękczacz wody. Dobrze jest postawić na urządzenie zaawansowane technologicznie, którego obsługa ogranicza się do minimum. Jest ono także rozwiązaniem na wiele lat, zapewniając doskonałą jakość wody w domu. Działanie zmiękczacza wody uzależnione jest od znajdującego się w nim specjalnego złoża.

Ma on zdolność jonowymienną, co oznacza, że jest w stanie rozłożyć wspomniane już jony magnezu i wapnia po to, by zastąpić je jonami sodu. Dzięki temu eliminowane są składniki wody odpowiadające za jej podwyższoną twardość. Tego typu zmiękczacz montuje się na głównym przyłączu, za pomocą którego doprowadza się wodę użytkową do domu. Instalację w sposób odpowiedni przeprowadzi firma Dast, która zaproponuje też klientowi nowoczesne modele zmiękczaczy. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – jakie z nich są najważniejsze?

Zalety zainstalowania zmiękczacza wody

Miękka woda płynąca w rurach w domu sprawia, że przewody pozostają wolne od kamienia. Nie tylko przedłuża to ich żywotność, ale nie ma także negatywnego wpływu na wydajność. To samo dotyczy urządzeń grzewczych, które wykorzystują wodę do podnoszenia temperatury w poszczególnych pomieszczeniach domu. Wysoka twardość cieczy sprawia, że układy stają się mniej efektywne, generując większe straty energii. Oszczędności zauważalne są też przy zużyciu środków czystości używanych np. do mycia naczyń.

Brak uciążliwego osadu jest właśnie zasługą dobrze skonfigurowanego i zainstalowanego na przyłączu głównym zmiękczacza wody. Urządzenie to poprzez eliminację jonów wapnia i magnezu chroni również sprzęty AGD wyposażone w grzałki. Nie osiada na nich wspomniany kamień, przez co rośnie ich żywotność. Bardziej komfortowa staje się także higiena osobista. Twarda woda powoduje u wielu osób dolegliwości skórne, ma również negatywny wpływ na jakość pranej odzieży. Wszystkie te problemy są eliminowane dzięki działaniu zmiękczacza wody. Czy zatem warto go zainstalować w domu? Jeśli występują w nim wspomniane kłopoty spowodowane twardą wodą, to jak najbardziej jest to rozwiązanie bardzo skuteczne. Dobrze jest je również montować profilaktycznie, w celu zwiększenia jakości wody w domu.