Radca prawny, aby móc pracować w zawodzie, musi skończyć studia prawnicze i, co za tym idzie, mieć rozległą wiedzę z dziedziny prawa. Tą wiedzą dzieli się z klientami, którzy przybywają do jego kancelarii, aby uzyskać poradę z interesującej ich dziedziny życia. Radca dysponuje wiedzą z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego i handlowego. Kiedy warto udać się po porady prawne?

Radca prawny a adwokat

Gdy pojawia się problem natury prawnej, pojawia się też pewna zagwozdka – do którego ze specjalistów należy się udać? Wybór może paść na adwokata lub radcę prawnego. Obecnie kompetencje obu z nich mocno się na siebie nakładają. Największą różnicą jest fakt, że radca prawny może być zatrudniony w zakładzie pracy na umowę o pracę, podczas gdy adwokat prowadzi praktykę na podstawie własnej działalności gospodarczej. Z punktu widzenia klienta nie jest to różnica znacząca. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w przypadku większości spraw nie trzeba poszukiwać adwokata, ponieważ radca prawny będzie w stanie pomóc.

Kto może udać się do kancelarii radcy prawnego po poradę?

Radca prawny zajmuje się rozwiązywaniem problemów i udzielaniem porad z zakresu różnych dziedzin prawa. Z jego usług mogą korzystać w zasadzie wszyscy, którzy tego potrzebują. Profesjonalista udzieli pomocy zarówno przedsiębiorcy, jak i osobie prywatnej. Nie ma tu ograniczeń. Oczywiście radcę obowiązują zasady etyki zawodowej, zapewnia więc pełną dyskrecję.

Czym zajmuje się radca prawny?

W zakres usług radcy prawnego wchodzi przede wszystkim udzielanie porad klientom z wielu gałęzi prawa, w tym: prawa administracyjnego, prawa nieruchomości, a także rodzinnego, karnego czy cywilnego. Dobry specjalista pomoże również w kwestiach związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Prawnicy z Kancelarii Radcy Prawnego Wioletta Kalamarz zaznaczają, że radca prawny nie tylko doradza i pomaga, ale jest też uprawniony do sporządzania pism, jak również do reprezentowania klienta przed sądem oraz przed organami administracji publicznej.

Usługi świadczone przez radcę prawnego można podzielić na te świadczone osobom prywatnym oraz przedsiębiorcom.

Usługi dla przedsiębiorcy:

  • reprezentowanie klienta przed sądami,
  • sporządzanie ponagleń, skarg, opinii prawnych,
  • przygotowanie pism procesowych,
  • sprawdzanie dokumentacji gospodarczej.

Usługi dla osób prywatnych:

  • porady i procesy z zakresu prawa cywilnego, doradztwo z zakresu prawa karnego,
  • podział majątku,
  • rozwód i alimenty, uznanie ojcostwa,
  • prowadzenie spraw z zakresu prawa administracyjnego.