Rząd przedstawił już swoje plany związane z pomocą dla przedsiębiorców, proponując Tarczę Antykryzysową. Teraz swoją cegiełkę dokładają miasta, chcąc przede wszystkim wesprzeć lokalne firmy, których istnienie zawisło na włosku. Od Zakopanego po Gdańsk urzędy miejskie wymyślają inicjatywy, mające na celu wesprzeć polskich przedsiębiorców. Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób miasta wspierają lokalne biznesy.

Zwolnienie z czynszu i darmowy program do księgowości

Najpowszechniejszą formą wsparcia przygotowaną przez miasta jest zwolnienie, odroczenie lub obniżenie czynszu za wynajem i dzierżawę. Niektóre urzędy miejskiej proponują także rozłożenie płatności za czynsz na raty.

Na przykład w Kielcach przedsiębiorcy zapłacą symboliczną złotówkę za korzystanie z lokali Miejskiego Zarządu Budynków. A ci, którzy dzierżawią miejskie grunty, od kwietnia przez 3 miesiące zapłacą jedynie 10% podstawowej należności. Podobne ulgi zaproponowało przedsiębiorcom wiele polskich miast.

Prezydent Zabrza poinformował o wprowadzeniu ulg związanych z opłatami za wodę i kanalizację, a także możliwość uniknięcia opłat za odpady. Poza tym postój samochodu w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Zabrzu jest obecnie bezpłatny.

W Radomiu urząd miasta wraz z organizacjami pozarządowymi zorganizował akcję „Siła w pomocy”, otwierając dwie telefoniczne linie wsparcia: psychologiczną i związaną z poradami prawnymi. Władze Włocławka natomiast zorganizowały dla przedsiębiorców spotkanie z radcą prawnym. Podobne akcje odbywają się w wielu miejscach w całej Polsce.

W Łodzi została powołana specjalna grupa ekspertów, która będzie pracować nad strategią działania, mającą na celu uchronić miasto przed zapaścią i ustalić plan postępowania po odmrożeniu gospodarki.

Według doniesień medialnych stopniowe odmrażanie gospodarki rozpocznie się 19 kwietnia 2020 roku.

W Gdańsku przedsiębiorcy postanowili wspierać się nawzajem i ruszyli z akcją #przedsiebiorcysiewspieraja. W przedsięwzięciu mają możliwość wziąć udział wszystkie firmy, które mogą zaoferować pomoc innym przedsiębiorstwom, np. udostępnić darmowy program online do pełnej księgowości.

Inne formy wsparcia dla przedsiębiorców

We wspomnianych już Kielcach ruszył program wspierający lokalne restauracje. Platforma internetowa i aplikacja stworzone przez urząd miasta "IdeaKielce: Na wynos, na dowóz”, zawierają ofertę gastronomiczną wciąż działających lokali oraz sklepów, które oferują usługę „zakupy z dostawą”.

Podobno listę dotyczącą restauracji z całej Polski można znaleźć pod tym linkiem.

Burmistrz Malborka apeluje do mieszkańców, aby wspierali lokalne firmy. Podkreśla, że nawet udostępnianie ofert w mediach społecznościowych jest pomocnym działaniem, które może przyczynić się do zmniejszenia strat spowodowanych sytuacją epidemiologiczną.

Do podobnej aktywności nawołują władze Sieradza, które, aby wesprzeć lokalne biznesy, uruchomiły internetową bazę firm, mającą na celu promowanie producentów, kupców i usługodawców lokalnych. Prezydent miasta zaznacza, że kupowanie polskich produktów w tym trudnym okresie jest ważniejsze niż dotychczas.  

Sopot wspiera lokalne księgarnie. Miasto zleciło bibliotekom miejskim zakup książek w trzech sopockich księgarniach. Działanie ma uchronić firmy przed bankructwem. W innych częściach Polski małe księgarnie organizują akcje „książka na wynos” i „książka na telefon”, polegające na możliwości zamówienia wybranych pozycji telefonicznie lub drogą e-mailową. Księgarze służą również internetową pomocą w wyborze odpowiednich tytułów. 

Źródło: Związek Miast Polskich