Rozwiązanie małżeństwa może nastąpić zarówno w postępowaniu rozwodowym, jak i wskutek unieważnienia. Prawo wymienia kilka przeszkód, które mogą okazać się nie tylko miłosną komplikacją, ale również furtką do szybkiego ustania małżeństwa. Kiedy zawarty w urzędzie stanu cywilnego lub w kościele związek formalny traci ważność? Jakie są powody unieważnienia małżeństwa i jak o nie wnioskować?

Powody unieważnienia małżeństwa

Kiedy można unieważnić małżeństwo? Okazuje się, że przyczyn może być kilka. Pierwszą z nich jest ubezwłasnowolnienie całkowite, które uniemożliwia zawarcie związku formalnego przed urzędnikiem stanu cywilnego. O rozwiązanie małżeństwa może wnioskować nie tylko osoba, której małżonek został pozbawiony zdolności do czynności prawnych osoby fizycznej – może to zrobić również osoba ubezwłasnowolniona. Warto pamiętać, że innym powodem mogą być także zaburzenia psychiczne w postaci choroby lub niedorozwoju umysłowego.  Przyczyną unieważnienia małżeństwa może być również bigamia, a więc pozostawanie w związku formalnym z inną osobą. W takiej sytuacji o pozbawienie ważności mogą wnioskować nie tylko sami zainteresowani, ale również osoby trzecie, które będą miały w tym interes prawny.

Nie można zapomnieć również o możliwości unieważnienia małżeństwa w sytuacji, w której w grę wchodzi pokrewieństwo w linii prostej, powinowactwo w linii prostej, a także przysposobienie. Istotnym powodem, dla którego przysięga złożona przed pracownikiem urzędu stanu cywilnego może zostać unieważniona, jest również wada oświadczenia woli. Małżonkowie mają z nią do czynienia wtedy, kiedy jedno z nich zostało wprowadzone w błąd co do tożsamości drugiego lub też wówczas, gdy jedna ze stron z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli. O wadzie oświadczenia woli można mówić również w sytuacji, w której oświadczenie zostało złożone pod wpływem groźby dotyczącej niebezpieczeństwa osobistego, skierowanej nie tylko przez przyszłego małżonka, ale także przez osoby trzecie.

Unieważnienie małżeństwa a pomoc prawna

Pomoc prawna przy unieważnieniu małżeństwa może okazać się nieocenionym wsparciem, ten proces bowiem będzie wymagał rozpoczęcia postępowania sądowego, które, wbrew pozorom, nie będzie łatwiejsze niż uzyskanie rozwodu. To proces, który będzie wymagał odpowiedniego przygotowania, złożenia skargi powodowej, złożeniem zeznań na sali sądowej, wydaniem opinii przez psychologa lub psychiatrę, a nierzadko również seksuologa, a także ze stresującym momentem ogłoszeni wyroku. Na każdym z tych etapów warto mieć wsparcie prawnika z Kancelarii Adwokackiej Andrzeja Konieckiego.

Jak widać, można wyróżnić sporo powodów do unieważnienia małżeństwa. Aby skorzystać ze swojego prawa, warto odwiedzić adwokata, który krok po kroku przeprowadzi swojego klienta przez cały ten proces.