Włączając do obrotu grunty, na których istnieje drzewostan, dokonuje się odrębnej wyceny dla nieruchomości leśnej. Jest ona potrzebna nie tylko w celu zakupu i sprzedaży takich działek, ale również przy staraniu się o odszkodowanie, przy przejmowaniu przez Skarb Państwa i budowie na nich dróg krajowych. Szacowaniem wartości gruntów leśnych w zależności od przeznaczenia zajmuje się Kancelaria Wyceny i Obsługi Nieruchomości Wojciech Deska.

W jakim celu wycenia się wartość lasu?

W świetle prawa właściciel może rozporządzać swoją działką z lasem, tzn. sprzedać ją pod pewnym warunkiem. W przypadku obrotu potrzebna jest wycena nieruchomości leśnych. Odbywa się m.in. w sytuacjach:

  • sprzedaży działek przez Lasy Państwowe, gminę lub Agencję Nieruchomości Rolnych;

  • odkupienia terenu przez Lasy Państwowe od osób prywatnych;

  • przejęcia na własność Skarbu Państwa działek rolno-leśnych;

  • wyceny w celu wykazania zdolności kredytowej;

  • wykazania wartości straty w ramach realizacji na terenie leśnym budowy infrastruktury sieciowej;

  • określania opłat, podatków, podziału spadku;

  • odszkodowań, np. w przypadku pożaru lasu.

Metody wyceny nieruchomości leśnych

Szacowanie wartości lasu polega na ocenie gruntu leśnego wraz z drzewostanem, ale niekiedy podlega wycenie tylko wybrany składnik, np. same drzewa. W pierwszym przypadku stosuje się zazwyczaj metodę porównawczą, bo nie jest na rynku zbyt dużo działek leśnych. Innym przypadkiem jest szacowana osobno wartości gruntu, a osobno drzew, które są na terenie. Wyceną zajmuje się specjalista, która zna wartość rynkową różnych rodzajów gruntów leśnych w zależności od ich jakości oraz zalesienia, np. z Kancelarii Wyceny i Obsługi Nieruchomości Wojciecha Deski. Szacowana wartość będzie też się różnić w zależności od sytuacji prawnej. W przypadku wywłaszczania lasu na budowę dróg wypłaca się odszkodowanie właścicielowi i jeśli nie ma dostępnych cenników, wartość określa się metodą wskaźników szacunkowych, a wynik można zwiększyć nawet o 50%.