Rozwód to ogromny cios dla małżonków, ale także dla ich pociech. Poza aspektem emocjonalnym, w grę wchodzą również kwestie finansowe, w tym te związane z utrzymaniem wspólnych dzieci. Jeśli małoletni na co dzień przebywają z jednym z rodziców, ich opiekun musi mieć środki, które zapewnią im godny byt. Pensja jednego rodzica rzadko kiedy wystarczy, dlatego konieczne jest ustalenie świadczenia alimentacyjnego. Jak wyliczyć jego wysokość?

Kiedy przysługują alimenty na dziecko?

Należy zacząć od tego, że alimenty są przyznawane nie tylko do momentu, w którym dziecko osiągnie pełnoletność, ale do chwili, w której będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Jeśli więc pociecha zdecyduje się na kontynuowanie nauki po ukończeniu liceum czy technikum, to na rodzicu, który do tej pory płacił alimenty, nadal ciąży ten obowiązek. Co jednak ciekawe, w sytuacji, w której pełnoletnie dziecko nie uczy się i nie dokłada starań, aby się usamodzielnić, można wystąpić o uchylenie alimentów.

Jak wyliczyć wysokość alimentów?

Kluczową kwestią jest przede wszystkim wyliczenie wysokości świadczenia alimentacyjnego. Oczywiście, to sąd podejmuje ostateczną decyzję co do kwoty, która co miesiąc będzie wpływać na konto rodzina sprawującego opiekę nad dzieckiem. Warto jednak zawczasu przygotować się do rozprawy, wyliczając koszty utrzymania i gromadząc niezbędną dokumentację. Pomocna może okazać się tutaj Kancelaria Barbary Wyleżoł, która specjalizuje się w prawie rodzinnym. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę koszty związane z zapewnieniem edukacji, wyżywienia oraz mieszkania.

Nie można zapomnieć także o obowiązku wyposażenia dzieci w ubrania, buty, ale również pomoce dydaktyczne, a więc książki czy zeszyty. Jeśli dziecko dojeżdża do szkoły autobusem, należy wziąć pod uwagę koszty związane z zakupem biletu miesięcznego. Do kosztów związanych z utrzymaniem zalicza się również zakup środków higieny osobistej, leków, a w razie konieczności – również prywatne wizyty u specjalistów. Co więcej, alimenty powinni również pokrywać część wydatków związanych z wyjazdami wakacyjnymi, wycieczkami szkolnymi oraz czasem wolny, a więc zajęciami dodatkowymi czy wypadem do kina.

Warto pamiętać o tym, że wysokość alimentów będzie zależeć od tego, czy są one przyznawane na jedno, czy na dwoje lub więcej dzieci. Z uwagi na to, że rodzic musi wziąć pod uwagę wiele aspektów, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcia adwokata, który nie tylko pomoże w wyliczeniu rozsądnej kwoty świadczenia alimentacyjnego, ale również będzie reprezentować interesy swojego klienta przed sądem.