Co kilka lat każdy pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego w swojej firmie lub przedsiębiorstwie. Najlepiej, aby taką analizą zajął się specjalista do spraw BHP, jednak jest możliwe, aby oceny dokonał sam pracodawca. Warto wiedzieć, na czym analiza ryzyka zawodowego polega, kiedy ją przeprowadzić i jak przebiega proces, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz spełnić ustalone prawnie normy.

Czym jest ocena ryzyka zawodowego?

Analiza i ocena ryzyka zawodowego to proces, który ma za zadanie przyjrzenie się wykonywanej pracy oraz miejscu, w którym przebywają pracownicy. Dzięki temu można poznać jakie czynniki mają niekorzystny wpływ na pracowników lub mogą spowodować wypadek. Należą do nich na przykład: hałas, substancje chemiczne, złe oświetlenie. Konieczny  jest stwierdzenie czy każdy z nich występuje w dopuszczalnych normach, a w związku z tym, czy niezbędne jest przeprowadzenie zmian w przedsiębiorstwie lub firmie.

W małych zakładach bardzo często pracodawca samodzielnie przeprowadza analizę ryzyka zawodowego. Jednak w większych firmach warto zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego specjalisty do spraw obsługi BHP.  Należy pamiętać, że ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa i podlega przepisom prawa wzorowanych na przepisach unijnych. Podaje się, że w przedsiębiorstwach, w których analiza była przeprowadzana regularnie i rzetelnie, znacznie spadła ilość wypadków. Dodatkowo ocena ryzyka zawodowego może potwierdzać pracę w warunkach szkodliwych, co jest niezbędne dla osób chcących przejść na emeryturę pomostową.

Jak przebiega proces oceny ryzyka zawodowego?

Aby rozpocząć analizę ryzyka zawodowego, należy zebrać informacje potrzebne do jej przeprowadzenia. Zalicza się do nich: opis stanowisk pracy w przedsiębiorstwie, charakterystyka pracowników (z uwzględnieniem młodocianych, kobiet w ciąży i niepełnosprawnych), listę maszyn i narzędzi oraz prac na nich wykonywanych, identyfikację stosowanych środków ochrony. Mając takie informacje, trzeba określić jakie zagrożenia występują na każdym stanowisku pracy. Dzięki temu można oszacować ryzyko na podstawie Polskiej Normy PN-N-18002. Po określeniu niebezpieczeństw należy podjąć działania w celu ich eliminacji lub ograniczenia. Jak podaje specjalista z firmy Biuro obsługi kadrowej i BHP. Koptyra Tomasz: „Ważne jest, aby zacząć od zagrożeń, których ryzyko wystąpienia jest największe. Pamiętajmy, że całkowite usunięcie zagrożenia ma priorytet nad zastosowaniem środków ochrony indywidualnej”.