W świecie tysięcy pojazdów na drogach, coraz więcej wypadków drogowych spowodowanych jest tym, że piesi lub rowerzyści nie są widoczni dla kierowców. O zmierzchu, w nocy lub w pochmurny dzień odblaski mogą ratować życie. Kamizelki, opaski lub breloki, czy naklejki wykonane z pryzmatycznych folii odblaskowych, potocznie zwane odblaskami  mają duże znaczenie, jeśli chodzi o ratowanie ludzkiego życia. Warto przyjrzeć się więc zjawiskom leżącym u podstaw działania materiałów odblaskowych oraz temu, jak produkuje się te materiały i do czego się je wykorzystuje.

Jak działa odblask?

U podstaw działania materiału odblaskowego, jak zapewne nie trudno się zorientować leży zjawisko odbicia światła. W zależności od rodzaju powierzchni, padające światło zostaje pochłonięte, przepuszczone i odbite od danego materiału. Moda na korzystanie z odblasków zapanowało w całej Polsce. Organizowane są akcje promocyjne o których coraz częściej słychać w propagowanych audycjach, informacjach i artykułach na temat noszenia odblasków. Dzięki takim akcjom świadomość potrzeby stosowania w warunkach ograniczonej widoczności różnego rodzaju dodatków czy elementów odblaskowych nie tylko przez dzieci, ale również innych użytkowników dróg, zaczyna powoli wzrastać. Coraz większa liczba Polaków przejawia zainteresowanie problemami bezpiecznego poruszania się po drogach i kieruje swoją uwagę na produkty odblaskowe, które mogłyby być w tym pomocne. Zwiększa się liczna sponsorów takich akcji i producentów odblasków. Takie firmy jak firma LUBMAR, oferując swoje produkty odblaskowe kierują się zasadą, iż ekonomia i oszczędność nie polegają na zakupie najtańszych produktów odblaskowych, ale na wyborze najkorzystniejszej ceny gwarantującej jakość, innowacyjność, bezpieczeństwo użytkowania i przede wszystkim dostosowanie ich do potrzeb każdego klienta. Wśród wielu produktów odblaskowych firma proponuje między innymi:

  • w ofercie dla służb mundurowych - kamizelka ostrzegawcza,
  • w ofercie dla szkół i przedszkoli - wąż spacerowy z odblaskiem
  • w ofercie dla motocyklistów i rowerzystów - kamizelki odblaskowe,
  • w ofercie dla drogowców - narzutka ostrzegawcza,
  • w ofercie dla dzieci i rodziców - odblaski w różnych atrakcyjnych formach
Jaka jest historia zaistnienia odblasku?

Historia odblasku zaczyna się ponoć od... kota. Pewnego razu, gdy Percy Shaw jechał do Halifax,  zauważył odbite w oczach kota siedzącego na płocie wzdłuż drogi światło. Uświadomił sobie, że dzięki zauważonemu odbiciu promieni, mógł utrzymać kurs na drodze i nie stoczył się w rów. W 1934 roku opatentował swój wynalazek zwany odblaskiem. Od tego czasu odblaski towarzyszą nam w formie znaków drogowych, a teraz coraz częściej jako  dodatkowe zabezpieczenia przed wypadkiem w ciemności.