Prowadząc prywatną klinikę, ciąży na Tobie ogromna odpowiedzialność. Działalność ta to nie tylko zgrany zespół doświadczonych specjalistów, ale również wysokiej jakości sprzęt medyczny. Specjalistyczna aparatura jest nie tylko droga, ale bywa też wrażliwa na nadmierną eksploatację. Jak często robić przegląd profesjonalnych urządzeń i kiedy należy niezwłocznie je serwisować?

Jak często wymagany jest przegląd aparatury?

Częstotliwość przeglądu urządzeń medycznych jest zawsze narzucana przez producenta, gdyż tylko firma produkująca sprzęt, jest w stanie określić, ile mniej więcej trwa bezpieczny okres użytkowania. Odrębną kategorią są urządzenia ciśnieniowe, takie jak sterylizatory oraz autoklawy, gdyż te obejmuje data przeglądu wyznaczana przez rozporządzenie Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie warunków technicznych dozoru technicznego, a ściślej mówiąc – eksploatacji niektórych urządzeń ciśnieniowych. Dbając o wyposażenie swojej kliniki, warto zapisać sobie w jednym miejscu terminy przeglądu wszystkich urządzeń, które są używane do diagnostyki pacjentów.

Które sprzęty wymagają szczególnej uwagi?

Jak powszechnie wiadomo, aparatura medyczna występuje w różnych stopniach zaawansowania technologii. Mimo tego, iż uroflowmetry przepływowe nie będą stawiane na równi z aparatami dozującymi znieczulenie ogólne – oba urządzenia nie powinny być dopuszczane do użytku, jeśli nie są w pełni sprawne. Nieprawidłowe wyniki badań mogą zaszkodzić równie mocno, co niewłaściwie podane silne leki, a bardzo często jedno wynika z drugiego. Każdy sprzęt powinniśmy stawiać zatem na tym samym stopniu i zachować wszelkie środki ostrożności w czasie jego użytkowania. Niedopuszczalne jest niewykonywanie przeglądów i nieserwisowanie zepsutych urządzeń tylko dlatego, że uważamy je za mniej istotne od innych. Aparatura medyczna powinna być serwisowana zawsze wtedy, kiedy dostrzeżemy jakiekolwiek nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu.

Naprawiać czy wymieniać?

W przypadku, gdy podczas przeglądu zostanie wykryta usterka, będziemy zmuszeni stanąć przed wyborem – naprawić ją, czy może zakupić nowy sprzęt? Obie opcje mają swoje wady i zalety, dlatego decyzja powinna być podjęta indywidualnie. Zdarza się, że wymiana podzespołu okaże się zupełnie nieopłacalna, gdyż wyniesie więcej, niż warta jest cała aparatura. W takim wypadku lepiej sprzedać niesprawne urządzenie i zakupić nowe. Sprzęty warto kupować u polskich producentów, aby bez problemu móc je serwisować w punkcie zakupu. W ten sposób unikniemy nieporozumień i ewentualnych oszustw ze strony nierzetelnych punktów serwisowych. Polecanym producentem aparatury medycznej jest między innymi firma JEPAL, której siedziba znajduje się w Gliwicach.