Infrastruktura miejska zdecydowanie sprzyja ptakom, ponieważ daje im schronienie przed zimnem, deszczem i naturalnymi wrogami. Nie zawsze jednak ich obecność jest pożądana, zwłaszcza jeśli chodzi o gołębie. W rozwiązaniu problemów z tym związanych pomagają różnego rodzaju systemy zabezpieczeń. Te powinny być nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla zwierząt i profesjonalne montowane.

Problemy z obecnością ptaków

Największe zagrożenie stanowią ptasie odchody – nie tylko z powodu zabrudzeń elewacji, pomników czy przeszkleń. W połączeniu z opadami atmosferycznymi, promieniowaniem słonecznym bądź solą drogową mają negatywny wpływ na konstrukcję poszczególnych elementów obiektów. Nie da się też ukryć, że usuwanie tych zanieczyszczeń oraz naprawy powstałych uszkodzeń generują znacznie wyższe koszty, aniżeli profesjonalny montaż zabezpieczeń przed ptakami. Ponadto odchody są źródłem wielu patogenów, wywołujących choroby zakaźne. Warto również nadmienić, że uwite pod stropami gniazda zwiększają zagrożenie pożarowe budynku.

Niepożądane skutki bytowania oraz gniazdowania ptaków można zauważyć między innymi na latarniach, gzymsach, parapetach, balkonach, klimatyzatorach czy też reklamach przestrzennych. Zabezpieczenia powinny być instalowane, zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty należące do firm działających w branży spożywczej, chemicznej oraz farmaceutycznej.

Rodzaje systemów odstraszania

Istnieje wiele sposobów na rozwiązanie opisanych wyżej problemów w ramach zabezpieczeń. Wszystkie jednak muszą być bezpieczne dla zwierząt, co oznacza, że nie mogą doprowadzać do ich cierpienia lub utraty lęgów. Najpopularniejszą metodą są kolce, które wbrew nazwie nie są ostre i nie powodują skaleczenia ptaków. To tępo zakończone, cienkie pręty, które mocowane są na listwach. Poprawnie zamontowane na krawędziach dachów, balkonów, rynnach lub parapetach pełnią rolę wyłącznie informacyjną, aby gołębie bądź inne osobniki nie lądowały w danym miejscu. Z tego względu muszą być ustawione tak, aby były widoczne dla zwierząt. Alternatywą dla tradycyjnych kolców są też spirale.

Do zabezpieczenia dużych powierzchni takich jak tarasy, hole dworców, płaskorzeźb, gzymsów stosuje się natomiast siatki. Powinny być one metalowe, aby nie stwarzały ryzyka zaplątania się. Sprawdzają się również zawieszane pod stropami hal, jak również pokrywając korony drzew w sadach. Jeszcze inna forma odstraszania to systemy dźwiękowe bądź ultradźwiękowe. Te jednak ze względu na emitowane dźwięki mogą być uciążliwe dla osób przebywających w pobliżu, dlatego umieszcza się je raczej na dachach budynków wielkopowierzchniowych. Odtwarzane dźwięki drapieżnych osobników lub wytwarzane fale ultradźwiękowe, które na przykład utrudniają lot, skutecznie zniechęcają ptaki do bytowania w danym miejscu.

Profesjonalny montaż zabezpieczeń

O ile umieszczenie konkretnych rozwiązań na parapetach lub balustradach balkonów nie stanowi większego problemu, to jednak takie miejsca jak dachy i ich krawędzie, przestrzenie pod stropami hal, gzymsy, pomniki, reklamy na znacznych wysokościach, rynny nie są tak łatwo dostępne. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, na przykład firmy Alptrek z Warszawy, którzy korzystają dostępu linowego. Dzięki takiej metodzie prace montażowe przebiegną znacznie sprawniej. Ponadto techniki alpinistyczne umożliwiają dotarcie fachowcom do nawet trudnodostępnych punktów, co nie zawsze da się zrobić na przykład przy pomocy podnośników koszowych. Przeprowadzane w ten sposób prace wysokościowe zawsze realizowane są z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.