Wybór formy, w jakiej ma być prowadzona księgowość firmy, jest jedną z najważniejszych decyzji, przed którą musi stanąć każdy przedsiębiorca. I tak jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej rzeczywiście można pokusić się o próbę zmierzenia się z problemem samodzielnie, tak w przypadku np. spółek, jest to znacznie trudniejsze. Co zatem warto wiedzieć o księgowości uproszczonej oraz pełnej i gdzie szukać profesjonalnej pomocy?

Charakterystyka księgowości pełnej


Decyzja o prowadzeniu księgowości swojej formy w sposób pełny jest oczywiście dobrowolna, aczkolwiek warto w tym miejscu podkreślić, iż część przedsiębiorców, na podstawie obowiązujących przepisów, jest zobligowana do prowadzenia ksiąg handlowych. Obowiązek spoczywa przede wszystkim na właścicielach spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także na firmach, które osiągnęły przychody w wysokości przynajmniej 2 000 000 euro w skali roku. Ze względu na stopień skomplikowania oraz konieczność stałego monitorowania zmieniających się zapisów prawa podatkowego, księgowość pełna powinna być prowadzona jedynie przez doświadczonych specjalistów.

Choć z punktu widzenia przedsiębiorcy nie jest to opcja najtańsza, to ilość korzyści płynących z takiego obrotu sprawy jest ogromna. Dzięki możliwości wglądu w dosłownie wszystkie dokumenty związane chociażby ze sprzedażą czy z zakupami daje właścicielowi możliwość niezwykle precyzyjnego planowania działań, mających na celu zdynamizowanie procesów rozwoju przedsiębiorstwa. Dokładne wyniki pozwalają również skutecznie zoptymalizować najistotniejsze kwestie i znacznie szybciej reagować na mogące się pojawić w każdej chwili kryzysy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o księgowości uproszczonej?


Uproszczona forma prowadzenia księgowości przeznaczona jest przede wszystkim na niewielkich przedsiębiorstw oraz właścicieli, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w poważnym biznesem. Choć może prowadzone czynności księgowe nie dają tak doskonałego i przejrzystego wglądu w najważniejsze informacje, to sytuacja taka nie powinna być postrzegana w kategoriach problemu. W zależności od zadeklarowanej formy opodatkowania księgowość uproszczoną prowadzi się na podstawie różnego rodzaju ustaw i rozporządzeń.

Ewidencja wszystkich operacji gospodarczych wykonywana jest na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Jak podkreślają specjaliści z biura rachunkowego Wag-Soft, księgowość uproszczona daje możliwość stosowania prostych rozwiązań w zakresie rejestrowania i gromadzenia informacji finansowych. Jest to znacznie łatwiejsze niż prowadzenie ksiąg handlowych, dlatego też usługi tego typu są odczuwalnie tańsze niż w przypadku księgowości pełnej.