Odzież BHP dzieli się na ochronną i roboczą, która zabezpiecza przed czynnikami w mniejszy sposób zagrażającymi zdrowiu, życiu czy komfortowi pracowników. Specjalistyczne ubrania robocze są szczególnie zalecane w niektórych branżach. Komu dokładnie przysługują? Z czego się je tworzy i jakie są ich podstawowe funkcje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym są ubrania robocze i z czego się je najczęściej wytwarza?

Do odzieży roboczej chroniącej zwykłe ubranie przed zabrudzeniem lub zniszczeniem zaliczają się spodnie, bluzy, fartuchy, koszulki, kurtki, płaszcze czy nakrycia głowy. Obejmuje poza tym odzież jednorazową i zawodową. W sklepie z odzieżą roboczą można znaleźć mundurki medyczne, stroje medyczne dla pielęgniarek czy fartuchy kucharskie i ubrania dla kelnerów. W celu ochrony przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, zabrudzeniami i uszkodzeniami przykładowe robocze ogrodniczki powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału.

Tkanina na ubrania robocze powinna być odporna i pozwalać na wygodne noszenie. Poza tym powinna zapewniać właściwą cyrkulację powietrza i absorbować pot. Aby kurtki robocze zimowe nie przepuszczały ciepła, muszą być właściwie uszyte. Najczęściej stosuje się w tym celu bawełnę, polar, płótno, flanelę oraz bawełnę zmieszaną z poliestrem bądź poliamidem. Dzięki temu są łatwe do czyszczenia i prasowania i starczają na długi czas. W przypadku płótna używa się go do produkcji nakryć głowy osób pracujących w następujących branżach: gastronomicznej, cukierniczej czy zakładach farmacji i przetwórstwa. Tak zwane czapki furażerki o kształcie pierożka noszone przez personel cechują się lekkością i wygodą. Przy tym wchłaniają pot i są wygodne do noszenia.

Przepisy a obowiązek pracodawcy, czyli komu przysługuje odzież robocza BHP?

Według artykułu 2377. Kodeksu Pracy pracodawca jest objęty obowiązkiem dostarczenia pracownikom specjalnego stroju roboczego i obuwia, jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia lub zabrudzenia jego prywatnych ubrań. Przymus ten obowiązuje również ze względu na wymagania sanitarne czy technologiczne. Co ciekawe, pracodawca może zlecić jej zakup podwładnemu, pod warunkiem, że wypłaci mu adekwatny do sumy rynkowej pieniężną równoważność. Odzież, artykuły i sprzęt BHP w tym przypadku są nieodpłatne. W przypadku stanowisk, które wymagają stosowania maszyn czy urządzeń oraz narażenia na środki chemiczne, potrzebna jest wówczas odzież ochronna. Uwaga: Kurtka robocza, czy każda inna część stroju należy do pracodawcy. Po zakończeniu pracy musi zostać oddana, tak, aby mógł z niej skorzystać inny pracownik o podobnej posturze. Jej ponowne założenie umożliwi dokładne wypranie i dezynfekcja.

Do czego służą „ciuchy” robocze?

Głównym celem odzieży roboczej wchodzącej w skład ubrań BHP jest ochrona przed czynnikami niezagrażającymi zdrowiu czy życiu pracowników. Ma za zadanie zastąpić zwykłe ubranie należące do podwładnych i zabezpieczyć je przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem. To ją też różni od odzieży ochronnej, która zabezpiecza dodatkowo przed czynnikami zagrażającymi zdrowiu czy życiu. Mogą nimi być ubrania reklamowe z logo firmy lub branży, w której się pracuje. Oprócz tego mogą występować w formie zestawów ubrań na przykład bluzy i spodenek roboczych czy kombinezonów uzupełnionych kaskiem, obuwiem czy okularami. Zalicza się do nich również odzież jednorazowego użytku.

Warto zapoznać się dokładnie z regulaminem odnośnie stanowiska pracy i warunków. Dobrze jest ustalić z pracownikami, jaką odzież są w stanie zapewnić samodzielnie oraz szczegóły dotyczące zgodnej z kryteriami odzieży BHP.