Zarządzanie nieruchomościami obejmuje obsługę budynku, poprzez administrowanie oraz kierowanie pracami technicznymi i konserwacyjnymi. Do jego zadań należy także zapewnienie najbardziej efektywnego wykorzystania danej nieruchomości. Zarządca nieruchomości odpowiada za stan budynku, więc musi podejmować takie działania, żeby inwestycja była utrzymana w jak najlepszym stanie i przynosiła zysk właścicielowi.

Na czym polega zarządzanie nieruchomością?

Zarządca nieruchomości Domator sprawuje nadzór nad majątkiem, który przynosi często ogromne dochody, z których utrzymuje się właściciel. Osoba pełniąca tę funkcję, jest więc odpowiedzialna za sprawy finansowe danej nieruchomości prowadzi nadzór nad budynkiem. Zarządca nadzoruje czynsze i jeśli są zaległości w opłatach, ma prawo do rozpoczęcia działań windykacyjnych. Osoba pełniąca tę funkcję posiada pełnomocnictwo do podpisywania umów najmu z lokatorami. Zarządca nieruchomości kontroluje budynek, sprawdza stan techniczny, zgłasza naprawy i zleca prace remontowe. Jest upoważniony do zwoływania zebrań z mieszkańcami. Zarządca zajmuje się również zawieraniem umów z dostawcami mediów, czy też innych usług wykonywanych na rzecz nieruchomości. Zarządca nieruchomości musi kontrolować stan techniczny budynku i prowadzić dokumentację. Nie ma uprawnień do inwestowania w daną nieruchomość, ale jedynie do kierowania nią.

Czym powinien cechować się zarządca nieruchomości?

Każda nieruchomość powinna posiadać zarządcę nieruchomości. Może nim być specjalna firma, odpowiedzialna za bieżącą obsługę budynku i za szereg spraw technicznych oraz konserwatorskich. Zarządca nieruchomościami musi wyróżniać się uczciwością i kierowaniem się etyką zawodową oraz umiejętnością wsłuchiwania się w potrzeby wszystkich lokatorów. Musi przede wszystkim działać dla dobra mieszkańców i właściciela. Zarządcę nieruchomości powinna cechować kreatywność, czyli chęć wprowadzania zmian, które byłyby korzystne dla mieszkańców budynku. Poza tym musi być osobą komunikatywną, potrafiącą współpracować ze osobami, które chcą się angażować w różnego rodzaju działania. Zarządca nieruchomości do pełnienia funkcji potrzebuje wiedzy na temat rynku i zarządzania nieruchomościami oraz doświadczenia. Zarządca powinien być ponadto sumienny i rzetelny w tym co robi, zwłaszcza, gdy chodzi o sprawdzenie, jaki jest stan techniczny budynku.

Na jakiej podstawie działa zarządca nieruchomości?

Zarządca nieruchomości dostaje pełnomocnictwo od właściciela majątku, do prowadzenia działań związanych z obiektem. Dokument zawiera wykaz czynności, do których wykonywania, jest zobowiązany zarządca. Jednocześnie są one uprawnieniem, czyli zakresem kompetencji i sposobem reprezentacji właściciela na zewnątrz. W upoważnieniu jest również zapis pozwalający przejęcie budynku wraz z całą dokumentacją oraz infrastrukturą, w tym zakresie. Najczęściej stosowane jest pełnomocnictwo ogólne, upoważniające zarządcę również do wynajmu nieruchomości. Jeśli jednak zarządca miałby możliwość sprzedaży budynku, musi być sporządzone pełnomocnictwo szczególne. Właściciel nieruchomości może w każdej chwili cofnąć pełnomocnictwo i odwołać zarządcę, a na jego miejsce wskazać inną osobę. Pełnomocnictwo traci moc prawną w przypadku śmierci jednej ze stron.