Chęć prowadzenia własnej działalności gospodarczej może wynikać z bardzo różnych przyczyn. Dla niektórych firma stanowi najlepszy sposób na zapewnienie sobie pełnej niezależności zawodowej, a inni zaś, w ten właśnie sposób realizują życiową pasję. Decyzja ta obarczona jest przede wszystkim ogromną odpowiedzialnością związaną m.in. z prowadzeniem stosownej dokumentacji. Jak poradzić sobie z tym problemem, jeśli nie posiada się odpowiednio usystematyzowanej wiedzy?

Pomoc w założeniu działalności


Osoby, które zamierzają prowadzić swoją firmę w formie spółki cywilnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jej założenie nie przebiega tak szybko, jak dzieje się w to w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Tutaj trzeba liczyć się z koniecznością wypełnienia wielu wniosków i dokumentów oraz z wizytką m.in. w urzędzie miasta, urzędzie statystycznym oraz urzędzie skarbowy. Na tym etapie podejmowane są istotne pod względem strategicznym decyzje, które zadecydują w przyszłości przede wszystkim o osiąganych zyskach.

Dlatego też z usług biura rachunkowego warto skorzystać jeszcze przed rozpoczęciem zasadniczej działalności. Specjaliści pomogą przyszłemu przedsiębiorcy wybrać najkorzystniejszą formę podatku dochodowego, zadbają o należytą formę umowy pomiędzy wspólnikami oraz odpowiedzą na wszystkie najważniejsze pytania związane przede wszystkim z ulgami dla nowych firm oraz możliwością ich dofinansowania np. ze środków unijnych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jaką formę prowadzenia księgowości wybrać?


W zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz od indywidualnych oczekiwań samej osoby zainteresowanej księgowość może być prowadzona na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest tzw. księgowość pełna, która daje właścicielowi doskonałą kontrolę nad sprawami związanymi ze sprzedażą, zakupami, płacami dla pracowników czy wysokością opłacanych podatków. Sprawia to, że na podstawie przygotowanych przez biuro rachunkowe sprawozdań, można znacznie łatwiej planować ewentualne inwestycje lub przeprowadzić modernizację struktur, co pozwoli na zwiększenie zysków. Pełny wgląd w sytuację finansową niesie ze sobą niezwykle praktyczne korzyści. Niestety cena tego typu usług nie należy do najniższych.

Dlatego też właściciele nowych firm, których kapitał na początkowym etapie działalności nie jest największy, mogą zdecydować się na księgowość w formie uproszczonej. Jak podkreślają specjaliści z biura rachunkowego A-Lex, w zdecydowanej większości przypadków jest ona prowadzona za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w której przedsiębiorca ewidencjonuje wszystkie zdarzenia gospodarcze w celu określenia przychodów oraz kosztów ich uzyskania. Od różnicy pomiędzy przychodami i kosztami przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub na podstawie opodatkowania liniowego. Choć księgowość uproszczona nie gwarantuje tak precyzyjnego wglądu na wszystkich płaszczyznach, to na samym początku jest zupełnie wystarczająca.