Coraz częściej obok tradycyjnych szkoleń zawodowych czy biznesowych zarówno firmy, jak i osoby prywatne decydują się na nowoczesne formy. Zdecydowanie należą do nich kursy e-learningowe. Na rynku szkoleń są równie popularne co tradycyjne wykłady, warsztaty czy coaching. Czy jednak takie rozwiązanie jest korzystne? Jakie są zalety i wady tego rodzaju zajęć?

Rodzaje i przebieg szkoleń e-learningowych

Firmy szkoleniowe oraz prywatne przedsiębiorstwa proponują coraz częściej formę e-learningu. Polega ona na wykorzystaniu specjalnej platformy, która składa się z narzędzi usprawniających komunikację między kursantem a trenerem. Do takich funkcji należą m.in. nagrania audio i wideo, czaty czy wewnętrzna poczta, ułatwiające także porozumiewanie się między uczestnikami. E-szkolenia można podzielić na cechujące się wysokim poziomem gotowe zajęcia oraz specjalnie tworzone na potrzeby zleceniodawcy. Program treningu wówczas jest tworzony na bazie dostarczonych przez niego materiałów dydaktycznych, podobnie jak tzw. szkoleniowe ekrany. Dobrą opcją, pozwalającą zaoszczędzić znacznie koszty jest wykupienie dostępu do platformy dla danej osoby. Alternatywę stanowi metoda blended learning. Polecane są przy specjalistycznych kursach koncentrujących się na umiejętnościach interpersonalnych, wymagających bezpośredniego kontaktu z prowadzącym zajęcia. W tym przypadku wykorzystuje się zarówno tradycyjne techniki, jak i e-learningowe. Na specjalnym serwisie uczestnik ma dostęp do materiałów, ćwiczeń oraz linków do interesujących stron internetowych. W ten sposób można stale utrwalać wiedzę, także w domu.

Wady kursów e-learningowych

Przed zapisaniem się na prowadzone techniką e-learningową szkolenia i kursy dobrze jest poczytać opinie uczestników oraz zleceniodawców. Wokół kursów e-learningowych wyrosło bowiem wiele mitów. Należy do nich szczególnie zdanie, że są nudne, nieskuteczne i drogie. Nie należy się jednak tym zbytnio sugerować. Często wpływa na to nieodpowiednie przeprowadzanie ich przez trenera i mają bezpośrednią przyczynę w złym programie szkoleniowym. Nieprzejrzysta budowa i nieuwzględnienie podstawowych celów wpływa na rezultaty. Atrakcyjny program szkoleniowy powinien łączyć w sobie zarówno prezentację PowerPoint, scenariusz, jak i grę komputerową. Treningi tego rodzaju mogą się nie opłacać przy grupach mniejszych niż 100-200 osób.


Zalety e-kursów


Szkolenia e-learningowe wiążą się jednak z pewnymi korzyściami. Przede wszystkim zdobywanie wiedzy jest znacznie szybsze niż przy tradycyjnych formach zajęć. Jest to wyjątkowo pomocne w przypadku rozpoczynania nowego projektu, systemu czy produktów i przy większej ilości uczestników. Ponadto umożliwiają bieżącą kontrolę rezultatów oraz czynionych postępów. Wpływa to przede wszystkim na mobilizację pracowników. Uczestnicy dodatkowo mają dostęp do nauki w dowolnym miejscu i czasie i mogą pracować we własnym tempie. Jest to w głównej mierze przydatne, gdy uczestnik mimo napiętego harmonogramu chce rozwijać swoje umiejętności. Przy tym np. szkolenia online dla nauczycieli cechują się jednorodnym przekazem. Dzięki temu porozumiewanie się między pracownikami jest w miarę spójne. Co najważniejsze, e-kursy mogą być wielokrotnie wykorzystywane do szkolenia większej liczby nowych pracowników. Kursy e-learningowe prowadzone są przeważnie w zakresie marketingu czy języków. Stanowią też dobrą opcję dla start-upów przy wykorzystaniu dopasowanych programów zajęć. Różnorodność technik i narzędzi – od nagrań wideo po wykłady i testy – sprawia, że są one atrakcyjne i efektowne. Płatne i kończące się uzyskaniem dyplomu lub darmowe kursy to świetne rozwiązanie dla osób i pracodawców, którzy szukają sposobu na rozwijanie umiejętności w jak najwygodniejszy sposób.