Wpadłeś na genialny pomysł i jak najszybciej chcesz opatentować swój wynalazek? Wstrzymaj się na chwilę i na spokojnie zdobądź wszystkie informacje, jakie będą ci do tego celu potrzebne. Pomysł na wynalazek to jedno. Przygotowanie tego wynalazku to drugie, a opatentowanie go to znacznie bardziej skomplikowana sprawa, do której należy odpowiednio podejść.

Czym jest patent, a czym jest patent na wynalazek? Różnice między pojęciami.

Patent to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas. Oczywiście w sposób zarobkowy. Patent uzyskuje się na terytorium danego państwa lub państw. Patent na wynalazek to prawo, którego udziela Urząd Patentowy w drodze decyzji warunkowej na rzecz podmiotu uprawnionego do uzyskaniu patentu. Konieczne jest jednak stwierdzenie w procedurze pełnego badania, że warunki zostały spełnione.

Reguluje to ustawa o Prawie własności przemysłowej.  Przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Zakres przedmiotowy patentu określają zastrzeżenia patentowe, zawarte w opisie patentowym. Opis wynalazku i rysunki mogą służyć do wykładni zastrzeżeń patentowych. Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym.

Wzór użytkowy czy wzór przemysłowy?

Bardzo ważny jest także wzór patentu. Jaki wybrać? Wzór użytkowy czy wzór przemysłowy? Czym jest wzór użytkowy, a czym wzór przemysłowi? Jakie są między nimi różnice?

Wzorem użytkowym jest nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci.

Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

W jaki sposób opatentować swoje rozwiązanie?

Przeprowadzimy cię przez opatentowanie swojego pomysłu krok po kroku. Najważniejszy jest oczywiście sam wynalazek czy też produkt, a także analiza możliwości. Upewnij się, że to, co wymyśliłeś jest dobre i potrzebne na rynku. Kolejną kwestią jest zgłoszenie wynalazku w Urzędzie Patentowym. Dokumentacja zgłoszeniowa powinna zawierać: podanie, opis, zastrzeżenia patentowe lub ochronne, skrót opisu i rysunki.

Jeśli nie jesteś pewien swoich działań, skontaktuj się z profesjonalistami. Ekspertem w tej dziedzinie jest firma Bożydar Piotrowski Kancelaria patentowa, która zajmuje się ochroną własności przemysłowej. Zajmą się oni twoim patentem w sposób należyty. Złożą wniosek do urzędu patentowego, opracują dokumentacje, wzory (zarówno te użytkowe, jak i przemysłowe), a ponadto zapewniają utrzymanie ochrony patentowej i przeciwdziałanie naruszaniu praw wyłącznych z patentu, wzoru, znaku towarowego czy topografii układu scalonego.

Ile wynosi czas trwania prawa ochronnego?

Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym. Prawo ochronne na wzór użytkowy podlega, podobnie jak patent, wyczerpaniu, a czas trwania prawa ochronnego wynosi 10 lat od daty dokonania zgłoszenia wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym. Te liczby również reguluje ustawa o Prawie własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 roku.