Przygotowanie ciała zmarłej osoby jest niezwykle istotnym elementem organizacji ceremonii pogrzebowej. Uroczystość ta jest momentem ostatniego pożegnania rodziny i przyjaciół ze zmarłym, dlatego powinna zapisać się w pamięci, jako moment nie tylko bolesny, ale też przepełniony spokojem. Niestety zmiany zachodzące w wyglądzie zmarłego tuż przed lub już po śmierci często potęgują cierpienie.

Niezbędna toaleta pośmiertna

Pierwszym krokiem po śmierci bliskiej osoby jest kontakt z zakładem pogrzebowym. Odbiera on ciało zmarłego z domu lub ze szpitala i zajmuje się należytym przygotowaniem go do uroczystości pogrzebowej. W większości przypadków trumna pozostaje podczas mszy pogrzebowej otwarta, co pozwala rodzinie i przyjaciołom pożegnać zmarłego.  Widok ten jest jednak bolesny, dlatego należy dołożyć starań, by zminimalizować to cierpienie. Standardowym rozwiązaniem jest toaleta pośmiertna. Mianem tym określa się zespół działań oferowanych przez dom pogrzebowy, w tym Dom Pogrzebowy Hades Maksymiuk i Wspólnicy, w celu ukrycia lub zmniejszenia negatywnych zmian, jakie zaszły w wyglądzie zmarłej osoby.

Pod podstawowych zabiegów należy tu przede wszystkim zamknięcie oczu i ust, umycie ciała oraz uczesanie. Następnie zmarły zostaje ubrany w tradycyjną garderobę – w przypadku kremacji zastąpić ją może całun. Ponadto wykonuje się makijaż, maluje usta i paznokcie, niekiedy też farbuje włosy. Na ciało zakłada się specjalne blokady, a na różnego rodzaju rany – opatrunki. Wszystko to po to, aby zmarły wyglądał jak najbardziej naturalnie. Ma to znaczenie między innymi, jeśli długo chorował, co zostawiło na jego ciele widoczne ślady lub śmierć nastąpiła w sposób gwałtowny w wyniku wypadku, czy innego zdarzenia.

Balsamacja ciała zmarłego

Innym sposobem przygotowania zmarłego do pogrzebu będzie tanatopraksja, powszechnie znana jako balsamacja. Jej celem jest zatrzymanie zachodzącego po śmierci procesu rozkładu, dlatego przy jej przeprowadzaniu kluczowy jest czas. Decyzję o konieczności wykonania zabiegu tanatopraksji podjąć należy już na początku organizacji pogrzebu, przy pierwszej wizycie w zakładzie pogrzebowym. Balsamacja pozwala na przechowywanie ciała w temperaturze pokojowej. Umożliwia też przechowywanie go w chłodni przez okres trwający nawet rok.

Przeprowadzenie tanatopraksji daje w efekcie możliwość wystawienia zwłok na widok publiczny przez dłuższy czas. Zabieg ten będzie również niezbędny, jeśli pojawi się konieczność transportu zmarłego na większe odległości. Będzie potrzebne między innymi przy sprowadzaniu ciała zmarłego do Polski z zagranicy. Podobnie też jak standardowa toaleta pośmiertna, balsamacja służy pomocy w doprowadzeniu zmarłej osoby do naturalnego wyglądu.