Większość ludzi musi przez pewien czas odbywać praktyki, będące wprowadzeniem do specjalizacji. Głównym zadaniem praktyk jest wykorzystanie zdobytej wiedzy oraz poznanie wybranego przez siebie zawodu „od kuchni”. Niektóre zawody mogą być wykonywane tylko po odbyciu obowiązkowych praktyk. Jednym z nich jest rzeczoznawca majątkowy. Jakie zasady w tym przypadku obowiązują?

Kiedy trzeba odbyć praktykę?

Osoby, chcące zostać rzeczoznawcami majątkowymi i szacować wartość nieruchomości według przepisów prawnych muszą przejść trwającą 6 miesięcy praktykę. Przepisy określają również warunki, jakie muszą spełnić osoby fizyczne, aby starać się o pozwolenie do wykonywania zawodu m.in. mieć wykształcenie wyższe oraz studia podyplomowe związane z wyceną nieruchomości, zdolność do czynności prawnych. Obowiązkiem kandydata na rzeczoznawcę jest wyszukanie organizacji, która zgadza się na odbycie praktyki. Następnie trzeba złożyć wniosek o odbycie praktyki i wydanie dziennika praktyki zawodowej.

Kto nie odbywa praktyki?

Praktyki zawodowej na rzeczoznawcę majątkowego nie musi odbywać osoba, która:

  • W czasie studiów w ramach programu zajęć realizowanego na podstawie współpracy z podmiotem organizującym praktyki zawodowe, odbyła praktykę dotyczącą wyceny nieruchomości, trwającą jeden semestr.

·         Posiada odpowiednio udokumentowane doświadczenie związane z wyceną nieruchomości trwające minimum 2 lata.

Zadania wykonywane w ramach praktyki

Osoby, odbywające praktyki zawodowe na rzeczoznawcę majątkową wykonują:

  • Wszelkiego rodzaju działania związane z wyceną nieruchomości wraz z obecnością na terytorium szacowanej nieruchomości

·         Różnego rodzaju opracowania i ekspertyzy, które nie są operatem szacunkowym, ale dotyczą m.in. poznania i doradztwa w zakresie rynku nieruchomości, racjonalności inwestowania w nieruchomości, skutków finansowych związanych ze zmianami prawnymi dotyczącymi posesji, wartości bankowo-hipotecznej nieruchomości.

  • Obowiązkowo oraz samodzielnie projekty operatów szacunkowych minimum 6 różnych nieruchomości określonych w ustawie

  • Poznają system rejestracji, ewidencji prowadzony przez sąd i odpowiednie organy oraz zapoznają się z dokumentami różnych instytucji związanymi z szacowaniem nieruchomości.

Warto wybrać odpowiedni podmiot, który w czasie praktyki zawodowej będzie dzielił się swoją wiedzą oraz doświadczeniami, a także wymagał samodzielnej pracy, co będzie skutkowało pozytywnym wynikiem egzaminu na rzeczoznawcę. Centrum Wycen i Analiz Sp. z o.o. jest to firma, która głównie zajmuje się szacowaniem wartości nieruchomości oraz analizą rynku nieruchomości. Swoją siedzibę ma w Krakowie, jednak działa na terenie całej Polski. Firma prowadzi praktyki zawodowe dla przyszłych rzeczoznawców. Decydując się na odbycie praktyki w danym przedsiębiorstwie, można ustalić indywidualny plan jej odbywania, towarzyszyć rzeczoznawcy w czynnościach zawodowych oraz zdobyć niezbędną wiedzę do wykonywania samodzielnie zawodu.