Z wadą wzroku można walczy na różne sposoby. Jednym z nich jest noszenie okularów, choć coraz więcej osób przekonuje się do soczewek. Zdecydowana większość z nich na początku jednak zastanawia się nad tym, czy zmiana okularów na szkła kontaktowe rzeczywiście jest dobrym pomysłem. Jeśli należysz do tego grona, powinieneś poznać trzy fakty, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o tym, czy warto zdecydować się na soczewki.

Czy soczewki mogą być szkodliwe dla oka?

Na początek koniecznie należy rozwiać wszelkie wątpliwości: soczewki kontaktowe same w sobie w żadnym wypadku nie są szkodliwe dla oka. Oczywiście, należy przestrzegać pewnych zasad, aby sobie nie zaszkodzić. Przede wszystkim trzeba pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, takich jak niedotykanie szkieł kontaktowych nieumytymi rękami, regularna wymiana pojemnika na soczewki, a także używania specjalnego płynu do ich przechowywana oraz czyszczenia. Częstym błędem jest również zbyt długie noszenie soczewek – stosowanie jednodniowych szkieł kontaktowych przez kilka dni z rzędu rzeczywiście może podrażnić rogówkę. Wniosek jest prosty: jeśli osoby z wadą wzroku będą stosować się do zasad higieny i wskazówek producenta, soczewki są bezpieczną alternatywą dla okularów.

Kto może nosić szkła kontaktowe?

Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że istnieją pewne sytuacje, w których noszenie szkieł kontaktowych jest niewskazane. Od nakładania soczewek należy powstrzymać się w przypadku borykania się ze stanami zapalnymi oka. Szkieł kontaktowych muszą unikać także osoby, które cierpią na uczulenia na grzyby, roztocza czy kurz, a także na substancje, z których produkowane są soczewki. Specjaliści nie zalecają noszenia szkieł również cukrzykom, którzy są bardziej podatni na wszelkie zakażenia. Na okulary warto przestawić się również wtedy, kiedy odporność osoby z wadą wzroku z różnych powodów jest osłabiona. Zarówno szkła kontaktowe, jak i okulary można zakupić w usługowym zakładzie optyki okularowej Macieja Kucharskiego w Leżajsku, którego klienci mogą liczyć na fachową pomoc dyplomowanego optyka.

Jak wybrać szkła kontaktowe dla astygmatyków?

Wiele osób, u których stwierdzono astygmatyzm, czyli zaburzenie objawiające się krzywieniem obrazu, pogarszaniem ostrości oraz czułością na kontrast, zastanawia się, czy soczewki kontaktowe będą dla nich dobrym wyborem. Rozwiązaniem stworzonym z myślą o astygmatykach są soczewki toryczne, które odróżniają się od klasycznych soczewek kształtem, który ma znaczenie dla wyeliminowania skutków wynikających z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki oka. Uniwersalność szkieł kontaktowych, a także wygoda ich noszenia oraz wielokierunkowość – wszystko to przyczynia się do tego, że coraz więcej osób decyduje się na noszenie ich na co dzień.