Soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób posiadających wady wzroku i nie tylko. Są znacznie wygodniejsze od okularów, które, choć dodają nam powagi, uniemożliwiają też wykonywanie wielu aktywności fizycznych. Mimo że stosowanie soczewek kontaktowych jest coraz bardziej powszechne, wciąż można natknąć się na sprzeczne informacje dotyczące ich użytkowania. Co warto wiedzieć o szkłach kontaktowych?

Z czego produkowane są soczewki kontaktowe?

Często nazywamy soczewki kontaktowe „szkłami”, co jest raczej skrótem myślowym niż wskazaniem materiału, z którego wykonany jest ten produkt. Nowoczesne soczewki tworzone są z mieszanki hydrożelu i silikonu. Dostępne są w trzech rodzajach – soczewki sferyczne przeznaczone są dla daleko- i krótkowidzów, toryczne – dla pacjentów z astygmatyzmem i multifokalne – dla osób z prezbiopią, czyli starczowzrocznością.

Nigdy nie powinniśmy dobierać szkieł kontaktowych samodzielnie. Jest to zadanie dla doświadczonego specjalisty – okulisty lub optometrysty. Jak informuje ekspert z salonu optycznego Lider Optyk – prawidłowe dopasowanie soczewek kontaktowych uwzględnia nie tylko wadę wzroku, ale też budowę oka i tryb życia pacjenta. Wyjątek stanowią soczewki kolorowe, które nie poprawiają widzenia, a stosowane są jako dodatek stylizacyjny.

Co jaki czas należy zmieniać soczewki kontaktowe?

W salonach optycznych znajdziemy soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Te pierwsze są zdecydowanie najwygodniejsze w użyciu, ponieważ są jednorazowe – nie trzeba ich czyścić, wyrzucamy je zaraz po wyjęciu z oka. Soczewki dwutygodniowe i miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji, ale nie jest ona uciążliwa. Po zakończeniu użytkowania należy umieścić szkła w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem do czyszczenia. Dostaniemy go w każdej drogerii i aptece. Pamiętajmy też o tym, by systematycznie myć pudełeczko na soczewki, gdyż na jego ściankach osadza się film zanieczyszczeń.

Czy zakładanie soczewek kontaktowych boli?

Musimy dać sobie trochę czasu, zanim nabędziemy wprawy w aplikacji soczewek. Zakładanie szkieł nigdy nie powinno być bolesne, na początku może jednak sprawiać pewien dyskomfort. Często jest to dyskomfort psychiczny związany z obawą przed włożeniem ciała obcego do oka. Okulista lub pracownik zakładu optycznego powinien pokazać nam prawidłową technikę aplikacji soczewek. Należy zawsze robić to czystymi rękami, by nie doprowadzić do infekcji oka. Jeśli w trakcie aplikacji soczewka upadnie, trzeba ją zdezynfekować.

Czy w soczewkach można spać?

Specjaliści nie zalecają spania w soczewkach kontaktowych. Co prawda na rynku dostępne są modele do stosowania i za dnia, i w nocy, ale lepiej nie korzystać z tej możliwości zbyt często. Dlaczego? Konsekwencje pójścia do łóżka w soczewkach nie są przyjemne – pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie i opuchniecie oczu to tylko niektóre z nich. Nie brzmi poważnie? Być może, ale zapalenie rogówki, które może doprowadzić do utraty wzroku, jest już dość poważnym skutkiem takiego postępowania. Po co ryzykować?