Prawie każda kobieta, widząc dwie kreski na teście ciążowym, doświadcza konfliktu zewnętrznego: z jednej strony cieszy się, że już za dziewięć miesięcy zostanie mamą, z drugiej jednak uświadamia sobie, że za mniej więcej tyle samo czasu znajdzie się na porodówce i będzie musiała urodzić dziecko. Spokojnie, do tego da się jednak przygotować i to nie tylko dzięki uczęszczaniu do szkoły rodzenia, ale również dzięki mentalnemu przygotowaniu do porodu.

Psychiczne przygotowania do porodu

Psychiczne przygotowania są szczególnie ważne przed pierwszym porodem, kiedy kobieta tak naprawdę nie wie, co ją czeka. Lęk przed nieznanym jest czymś zupełnie naturalnym, warto go jednak okiełznać jeszcze na długo przed zjawieniem się na porodówce. Najlepszą bronią może okazać się wiedza i zapoznanie się z fizjologią porodu, ale również uświadomienie sobie faktu, że jest to proces, któremu będzie towarzyszył ból.

Pomocne mogą okazać się również rozmowy z kobietami, które już doświadczyły cudu narodzin. Ale uwaga: lepiej jest słuchać historii znajomych, które swoje pociechy rodziły kilka lat temu, a nie pokolenia pamiętającego zupełnie inne warunki na porodówkach. Warto rozmawiać również ze specjalistami – ginekologiem i położną. Ich wsparcie i odpowiednie przygotowanie sprawi, że nie będziesz już chciała opóźniać porodu… Będziesz pragnęła przyspieszyć ten moment.

Czy poród da się przyspieszyć?

Nie da się ukryć, że dziewiąty miesiąc stanu błogosławionego bywa wyjątkowo ciężki. Kobiety, które nie widzą stóp za sporych już rozmiarów brzuchem, za to doskonale czują „zdobiącą” je opuchliznę, zaczynają myśleć o tym, co można zrobić, by przyspieszyć poród. W Internecie można znaleźć całe mnóstwo propozycji: od spacerów i częstszego współżycia, przez picie naparu z liści malin i jedzenie daktyli bądź ananasów, aż po wizytę u terapeuty i poddanie się akupunkturze lub akupresurze. Żaden z tych sposobów nie znajduje jednak potwierdzenia swojej skuteczności w nauce.

Dodatkowo każda ciężarna koniecznie powinna pamiętać o tym, że zanim podejmie się naturalnych metod przyspieszenia porodu, koniecznie powinna skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.  Konsultacja z lekarzem jest obowiązkowa zarówno w przypadku ciąż zagrożonych oraz podwyższonego ryzyka, jak i w zupełnie naturalnym przebiegu tego odmiennego stanu. Czy gra jest warta świeczki i rzeczywiście przyspieszy poród? Dopiero wizyta u doświadczonego specjalisty, jakim jest Dariusz Bayat ze Specjalistycznego Gabinetu Lekarskiego Ginekologia Położnictwo USG, może rozwiać wątpliwości ciężarnej.

Poród to wielkie przeżycie dla kobiety, ale również dla jej partnera. Warto więc przygotować się do tego wydarzenia, nie tylko pod kątem fizycznym, ale również psychicznym. A czy warto próbować przyspieszyć przyjście na świat nowego członka rodziny? Jak widać, z tym pytaniem najlepiej udać się do swojego ginekologa.