Z wiekiem szkliwo traci piękny, biały odcień, a jeśli dodatkowo lubisz palić tytoń oraz pić często kawę albo czarną herbatę, jest ono szczególnie narażone na powstawanie nieestetycznych przebarwień. Gdy codzienne zabiegi higieniczne i regularne szczotkowanie nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów, udaj się do stomatologa, który przywróci Twoim zębom naturalny kolor oraz atrakcyjny wygląd. Na czym polega zabieg wybielania i kiedy można go wykonać?

Wskazania do zabiegu wybielania zębów

Mimo iż wiele osób chciałoby wybielić swoje szkliwo, tylko niektórzy mogą poddać się zabiegowi. Warunkiem jest zdrowe uzębienie, czyli: brak kamienia nazębnego, nadwrażliwości zębów i dziąseł oraz przewlekłych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Przeciwwskazania to również: odsłonięte szyjki zębowe, ciąża, alergie na chemiczne preparaty, stosowane podczas zabiegu, nowotwory i choroby przewlekłe, jak cukrzyca oraz epilepsja, zauważa właściciel ełckiego Gabinetu stomatologicznego Ars-Dent, specjalizującego się w stomatologii estetycznej i endodoncji.

Musisz też wiedzieć, że wypełnienia zębów, wykonane z rożnych materiałów, jak kompozyt, cement, porcelana czy amalgamat, nie zmieniają swojego koloru w wyniku wybielania, co może prowadzić do znaczących różnic odcieni i konieczności wymiany plomb. Kto może poddać się zabiegowi wybielania szkliwa? Podstawowym kryterium jest wiek pacjenta, czyli ukończone 16 lat – zęby są już wówczas w pełni wykształcone.

Wybielanie zębów metodami gabinetowymi – na czym to polega?

Gdy stomatolog zakwalifikuje Cię do zabiegu, w pierwszej jego fazie przygotuje Twoje szkliwo i profilaktycznie, poprzez piaskowanie oraz skaling, oczyści je z nagromadzonych osadów oraz płytki nazębnej. Następnie lekarz dobierze odpowiednią metodę wybielania, przy użyciu specjalistycznego żelu (metoda Beyond) albo pianki (metoda Prevdent), aktywowanych przy użyciu lamp.

Metoda Beyond jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych przez lekarzy stomatologów Polsce i na świecie. W jej rezultacie zęby zyskują pożądany odcień, a ich struktura zostaje wzmocniona. Zabieg polega na tym, że na zęby zostaje nałożona warstwa specjalnego preparatu, który następnie jest naświetlany zimnym światłem lamp Beyond przez 40-45 minut, w wyniku jego oddziaływania znikają głębokie przebarwienia. Metoda Prevdent zakłada zastosowanie lampy, aktywującej składniki: nano-hydroksyapatyt oraz nadtlenek wodoru, o działaniu wybielająco-regenerującym. Efekty obu zabiegów utrzymują się około 2-3 lata.