Badania okresowe wykonuje się nie tylko wtedy, kiedy zleci Ci je pracodawca, ale również wówczas, gdy dopiero rozpoczynasz swoją zawodową przygodę lub zmieniasz stanowisko pracy w firmie, w której jesteś zatrudniony. Co ciekawe, badania okresowe należy wykonać również przed rozpoczęciem szkoły technicznej i określonych kierunków studiów. Jak wyglądają badania okresowe i jak często odwiedzać Przychodnię Lekarską Ergomed z Krakowa?

Jak wyglądają badania okresowe?

W pierwszej kolejności lekarz medycyny pracy najczęściej przeprowadza z pacjentem wywiad. Specjalista zapyta o choroby przewlekłe, przyjmowane leki, wypadki, hospitalizacje i operacje, a także o nałogi. W zależności od stanowiska, na którym pracuje bądź będzie pracował pacjent, lekarz skieruje go na badania do innych specjalistów, na przykład do okulisty czy też laryngologa. Koniecznie będzie trzeba poddać się również ważeniu, mierzeniu, osłuchaniu oraz pomiarowi ciśnienia. Nierzadko lekarz medycyny pracy wystawia skierowanie również na morfologię oraz badanie moczu. Z wynikami od innych specjalistów oraz z laboratorium należy zgłosić się na kolejną wizytę, na której zostanie podjęta decyzja o wystawieniu orzeczenia zdolności do dalszego wypełniania obowiązków zawodowych.

Jak często należy odwiedzać lekarz medycyny pracy?

Częstotliwość wykonywania badań okresowych zależy przede wszystkim od stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik. Osoby narażone na hałas bądź inne szkodliwe warunki powinny odwiedzać lekarza medycyny pracy raz w roku, a z kolei pracownicy biurowi mogą się do niego udać po czterech latach od ostatniej wizyty, jeśli pracują przy komputerze i nawet po pięciu latach, jeżeli wykonywany przez nich zawód nie wymaga korzystania z tego sprzętu. Warto wiedzieć, że ważność badań okresowych określa lekarz i może zlecić większą częstotliwość ich wykonywania w sytuacji, w której będzie miał ku temu powód.

Badania okresowe odbywają się w godzinach pracy i pracodawca nie ma prawa potrącić wynagrodzenia z tego tytułu. Co więcej, do lekarza medycyny pracy, którego można znaleźć w Przychodni Lekarskiej Ergomed w Krakowie, należy udać się również wówczas, gdy z powodu choroby zwolnienie wystawione przez internistę lub innego specjalistę przekroczyło okres trzydziestu dni. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach, na przykład wtedy, gdy praca odbywała się w warunkach podwyższonego ryzyka, można dostać zalecenie wykonywania badań okresowych na koszt pracodawcy również po ustaniu stosunku pracy.

Wizyta u lekarza medycyny pracy to regularny obowiązek osób pracujących. Warto wiedzieć, czego można spodziewać się w gabinecie tego specjalisty.