Metoda lecznicza, jaką jest akupunktura, pochodzi ze wschodnich krańców świata i jest wykorzystywana od ponad 4 tysięcy lat. Mimo to, dla wielu osób z naszych rejonów, zabiegi wciąż są niezrozumiałe i owiane tajemnicą. W artykule wyjaśniamy więc na czym dokładnie polega akupunktura i podpowiadamy kiedy warto zdecydować się na zabieg nakłuwania specjalnymi igłami poszczególnych części ciała.

Kilka słów o zabiegu akupunktury

Działanie akupunktury opiera się na teorii, że każdy człowiek posiada własną energię życiową, która przepływa wzdłuż 12 głównych i 8 dodatkowych kanałów energetycznych. W sytuacji, gdy jej krążenie zostanie zakłócone, pojawiają się różnego rodzaju bóle i dolegliwości. Natomiast odnalezienie  specjalnych punktów i nakłucie ich za pomocą sterylnych igieł zazwyczaj pomaga w ich zredukowaniu. Co ważne, nie jest to tylko „wymysł ludzi ze wchodu”, lecz metoda leczenia, która została uznana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonywać ją mogą jedynie osoby z uprawnieniami: lekarze i specjaliści np. z Gabinetu Sanbao. Co ważne, sam zabieg akupunktury zazwyczaj przebiega szybko i w wielu przypadkach zupełnie bezboleśnie. Maksymalny czas jego trwania to około 30 minut, a ilość wbitych igieł zazwyczaj oscyluje w granicy 15-20 sztuk.

Jakie są wskazania do zabiegu akupunktury?

Jak już wspominaliśmy, akupunktura stosowana jest głównie w celu zredukowania bólu i osiągnięcia stanu wewnętrznej równowagi. Zatem, najczęściej jest uznawana za antidotum na następujące dolegliwości:

  • nawracające bóle głowy i migreny,

  • bóle spowodowane nadmiernym stresem i zgromadzonymi, negatywnymi emocjami,

  • zaburzenia nerwów, korzeni nerwowych i splotów,

  • choroby zwyrodnieniowe stawów,

  • przewlekłe zapalenie zatok,

  • depresja i stany lękowe,

  • rwa kulszowa i korzonki,

·       bóle nieznanego pochodzenia.

Warto jednak zaznaczyć, że zawsze przed wykonaniem zabiegu specjalista przeprowadza krótki wywiad z pacjentem. To pozwala mu wykluczyć przeciwskazania i ocenić czy wykonanie akupunktury będzie w danym przypadku pomocne.

Jakich efektów można się spodziewać?

Całkowitej poprawy stanu zdrowia nie można spodziewać się zaledwie po jednym zabiegu akupunktury. Oczywiście – można wtedy czuć się znacznie lepiej. Niemniej, na długotrwałe efekty trzeba nieco zaczekać. Najczęściej, by je uzyskać lekarze zalecają serię 10-15 zabiegów z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu. Nie jest to jednak regułą. Indywidualny plan terapii jest opracowany przez specjalistę i zależy od wielu czynników. Trzymanie się planu może więc pomóc w zredukowaniu nawracających bólów i w odzyskaniu sprawności psychofizycznej. Zatem, jeśli zastanawiasz się nad taką metodą leczenia – najlepiej umówić się na konsultację ze specjalistą, który dopasuje plan do Twoich potrzeb.