Współcześnie prosty i zadbany uśmiech wpływa na atrakcyjność każdego człowieka oraz dodaje mu pewności siebie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Prawidłowe ustawienie zębów w szczęce jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Sprawdź, czym charakteryzują się samoligaturujące aparaty ortodontyczne i czemu warto zdecydować się na ich założenie w gabinecie ortodontycznym Małgorzaty Bystrzyckiej-Nowakowskiej.

Czemu założenie aparatu samoligaturującego to dobry pomysł?

W dzisiejszych czasach wygląd zewnętrzny pełni bardzo ważną rolę, zwiększając pewność siebie, samoakceptację oraz pozwalając na większą bezpośredniość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych. Jednym z istotniejszych elementów wizualnych jest prosty i zadbany uśmiech. Ogrywa on kluczową rolę w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Niestety współcześnie bardzo wiele osób boryka się z rożnymi wadami zgryzu, stłoczeniami zębów i innymi nieprawidłowościami w ich wzroście oraz ustawieniu w szczęce. Jednym z najlepszych sposobów, aby zaradzić takim problemom jest leczenie ortodontyczne w Specjalistycznej Praktyce Stomatologiczno-Ortodontycznej Małgorzaty Bystrzyckiej-Nowakowskiej polegające na założeniu stałego aparatu samoligaturującego, posiadającego bardzo wiele zalet.

W tym rodzaju aparatu łuk trzyma się na zębach dzięki specjalnym klapkom, znajdującym się w zamkach. Ponadto, dyskomfort i ból uzębienia podczas leczenia jest dużo mniejszy, a brak konieczności wymiany ligatur sprawia, że wizyty kontrolne u ortodonty są rzadsze i mogą się obywać nawet co 8 tygodni. Dużą zaletą aparatów bezligaturowych jest również skrócenie czasu leczenia w porównaniu do tradycyjnego aparatu stałego. Ponadto, takie leczenie ortodontyczne przynosi bardzo dobre, a jednocześnie precyzyjne rezultaty. Warto wiedzieć, ze decyzja o założeniu aparatu podejmowana jest przez lekarza ortodontę po przeprowadzeniu badania i przeglądu aktualnego stanu zębów i wykonaniu zdjęcia RTG pantomograficznego.

Kiedy warto zdecydować się na aparat samoligaturujący?

Dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, posiadające jeszcze zęby mleczne, zaleca się leczenie ortodontyczne poprzez aparat ruchomy. Dopiero, kiedy wyrosną wszystkie zęby stałe, można zdecydować się na aparat samoligaturujący. Najlepsze efekty leczenia osiąga się w przedziale wiekowym od 12 do 29 lat, jednakże nie ma przeciwskazań, aby osoby w starszym wieku różnie mogły podjąć leczenie. Działanie aparatu może zniwelować bardzo wiele różnorodnych wad, jak tyłozgryz, przodozgryz, zgryz głęboki, otwarty czy stłoczenia zębów.

Leczenie ortodontyczne jest ważne również z punktu medycznego, gdyż nieprawidłowy zgryz wraz z wiekiem może się pogłębiać, a stłoczenie może pojawić się podczas wyrzynania się ósmych zębów, które często nie mieszczą się w szczęce lub wyrastają pod złym kątem. W Specjalistycznej Praktyce Stomatologiczno-Ortodontycznej Małgorzaty Bystrzyckiej-Nowakowskiej z Gorzowa Wielkopolskiego w województwie lubuskim spotkasz się z fachowym doradztwem w kwestii założenia aparatu, a czas leczenia będzie uzależniony od zaawansowania danej wady zgryzu. Należy również pamiętać, że rozpoczęcie leczenia ortodontycznego musi być poprzedzone dokładnym wyleczeniem wszelkich ubytków, a w razie konieczności nawet usunięciem wybranych zębów.