Badania kontrolne i okresowe to pojęcia często stosowane zamiennie. Jest to niewątpliwie błędem, ponieważ przesłanki do ich przeprowadzenia są zupełnie inne i mogą obejmować całkiem odmienny pakiet usług medycznych, które można wykonać np. w Centrum Medycyny Pracy Hipokrates w Tychach. Zatem czym różnią się badania okresowe dla pracowników od badań kontrolnych? O tym w dalszej części artykułu.

Co to są badania okresowe?

Badania okresowe pracowników mają na celu skontrolowanie ich aktualnego stanu zdrowia. Dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zwykle przeprowadza się je po upływie 2-4 lat po badaniach wstępnych. Wykonywane są tylko w odpowiednich placówkach, np. w Centrum Medycyny Pracy Hipokrates, które oferuje pełny pakiet usług medycznych potrzebnych do wykonywania zawodu. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem i w zależności od wykonywanego przez niego zawodu lekarz może zlecić np. badanie wzroku, RTG klatki piersiowej, spirometrię czy badania wysiłkowe. Wszystko odbywa się w ciągu jednego dnia.

Kiedy przeprowadza się badania kontrolne?

Jeżeli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej, niż 30 dni, wtedy przed powrotem do pracy musi wykonać badania kontrolne. Jak mówi specjalista z Centrum Medycyny Pracy Hipokrates:

„Obowiązek przeprowadzenia badań kontrolnych narzucają przepisy Kodeksu Pracy. Pracodawcy, którzy skierują swoich pracowników do naszej placówki, mogą mieć pewność, że wykonamy wszystkie niezbędne badania w możliwie najszybszym terminie. Zapraszamy do nas także osoby, które dopiero zaczynają swoją zawodową karierę na badania wstępne dla pracowników”.

Badania kontrolne finansowe są przez pracodawcę, a w czasie ich wykonywania pracownik otrzymuje tak jak w przypadku badań okresowych prawo do pełnego wynagrodzenia.

Czy można odmówić wykonania badań kontrolnych i okresowych?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy pracownik jest zobowiązany do wykonywania badań okresowych i kontrolnych. Jeśli tego nie zrobi, nie powinien być dopuszczony przez pracodawcę do pracy, co więcej może się to skończyć natychmiastowym rozwiązaniem umowy z winy pracownika. Natomiast to, co może zrobić osoba, która poddała się badaniom, to odwołanie się od negatywnej decyzji, wydanej przez lekarza medycyny pracy przy badaniu okresowym w terminie 7 dni od otrzymania wyniku.