Stare polskie przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i jest prawda. Profilaktyka to bardzo ważna część medycyny, o której nie powinniście zapominać. Należą do niej między innymi regularne badania laboratoryjne, które wykonacie w Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętej Katarzynie. Jakie badania warto robić regularnie? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Morfologia krwi

Do najważniejszego badania, o jakim zawsze powinniśmy pamiętać, zdecydowanie należy morfologia. To właśnie ją w pierwszej kolejności zalecają lekarze. Na czym więc polega i co daje? Jak tłumaczą specjaliści z Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętej Katarzynie, morfologia polega na analizie ilościowej oraz jakościowej poszczególnych elementów krwi, w tym czerwonych i białych krwinek, płytek krwi hemoglobiny. Wyniki morfologii mogą pomóc w diagnozie wielu chorób, jak i niedoborów. Przykład stanowi zwiększona ilość płytek krwi, która może wskazywać na zakażenie organizmu. Aby mieć pewność, że Wasz organizm funkcjonuje prawidłowo, warto wybrać się na morfologię minimum raz w roku.

Badanie ogólne moczu

Drugim ważnym badaniem laboratoryjnym, które powinniście wykonywać regularnie, jest badanie ogólne moczu. Tego typu badanie, o ile nic Wam nie dolega i nie ukończyliście jeszcze 55 roku życia, powinniście wykonywać co 2 lata, jednak gdy przekroczyliście próg wiekowy 55 lat,  badanie należy wykonywać co roku. Badanie moczu wykonuje się na próbce pobranej od pacjenta, podczas niego określa się barwę, odczyn i zawartość w moczu różnych substancji, w tym:

·         białka,

·         ciał ketonowych,

·         erytrocytów,

·         leukocytów,

·         glukozy,

·         drobnoustrojów,

·         kryształów.

Tego typu badanie daje bardzo ważne informacje na temat działania układu moczowego oraz nerek. By jego wynik był w 100% pewny, mocz należy pobrać na czczo do specjalnej probówki.

Próby wątrobowe

Kolejnym ważnym badaniem, choć często pomijanym są próby wątrobowe. Niestety obecny styl życia, jaki prowadzą młodzi ludzie i nie tylko, nie oszczędza wątroby. Zła dieta, stres i przyjmowane leki, mogą skutecznie osłabić działanie tego, jakże ważnego narządu. Na szczęście, aby sprawdzić stan wątroby, wystarczy proste badanie krwi, polegające na oznaczeniu enzymów wątrobowych oraz bilirubiny. Dzięki próbom wątrobowym możemy wykryć zapalenie wątroby typu B i C, a także jej stłuczenie.

Regularna profilaktyka jest niezwykle ważna, dlatego należy regularnie wykonywać powyższe badania, a także badanie poziomu glukozy we krwi, czy poziomu cholesterolu. Aby mieć pewność, że wszystkie badania zostały wykonane poprawnie, warto zgłosić się do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętej Katarzynie.