Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, o który trzeba dbać, jest bowiem narażony na różnorodne problemy zdrowotne. Warto zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, a jeśli się pojawią, dobrze jest skonsultować się ze specjalistami. Firma Eurosłuch z Chełma przeprowadza badania słuchu, które umożliwiają postawienie diagnozy i pomaga w dobraniu odpowiedniego aparatu słuchowego.

Precyzyjne badania słuchu

Badanie słuchu jest zalecane w wielu przypadkach. Nawet noworodki są poddawane pierwszemu przesiewowemu badaniu słuchu, aby wykluczyć problemy z tym zmysłem. Osoby, które zauważają pogorszenie słyszenia lub odczuwają zawroty głowy i inne dolegliwości ze słuchem, powinny udać się na badanie. Również dla osób powyżej 50 roku życia takie testy są rekomendowane, ponieważ wtedy nasz słuch może ulec osłabieniu lub pojawić się inne niepokojące objawy. Dzięki badaniom możliwe jest wczesne wykrycie wady słuchu oraz dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W diagnostyce słuchu wyróżniamy dwa rodzaje badań – to wersje subiektywne i obiektywne. Jeśli chodzi o testy subiektywne, pacjent jest aktywnym uczestnikiem całego procesu. Jego zadaniem jest odpowiadanie na pytania lekarza lub reagowanie na dźwięki podawane przez urządzenia diagnostyczne. Audiometria tonalna i słowna to najlepsze przykłady badań subiektywnych. Dzięki nim można określić próg słyszenia i stopień rozumienia mowy oraz zlokalizować przyczynę i miejsce niedosłuchu. Natomiast badania obiektywne, takie jak tympanometria i otoemisja akustyczna, nie wymagają współpracy pacjenta i pozwalają na dokładniejszą analizę ucha środkowego oraz rodzaju uszkodzenia słuchu.

Dobór aparatu słuchowego

Wybierając aparat słuchowy dla danego pacjenta, należy zwracać uwagę na wiele czynników. Jednym z nich jest wygląd urządzenia, bo wbrew pozorom, estetyka i dyskrecja są dla użytkowników bardzo ważne. Dopasowanie aparatu słuchowego to skomplikowany proces, odbywa się z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Takich jak budowa małżowiny usznej i przewodu słuchowego, stopień ubytku słuchu oraz stan narządu słuchu i możliwości manualne osoby protezowanej.

Protetyk słuchu, np. z firmy Aparaty Słuchowe Eurosłuch,  bierze to wszystko pod uwagę i proponuje odpowiednie rozwiązanie dostosowane do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Warto pamiętać, że dobór aparatu to nie jednorazowe działanie. Jest to proces wymagający stałego monitorowania i ewentualnych korekt w celu zapewnienia jak najlepszego dopasowania do potrzeb pacjenta.

APARAT SŁUCHOWY TO WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYTKOWANIA LUB ETYKIETĄ.