Coraz więcej osób ma problemy ze słuchem. I chociaż w dalszym ciągu niedosłuch dotyczy głównie osób starszych, to z roku na rok przybywa młodych ludzi dotkniętych właśnie tym schorzeniem. Przyczyny tej choroby mogą być różne: np. przewlekłe zapalenie ucha, czynniki genetyczne. Bezinwazyjną metodą, która określa dolną i górną granicę słyszalności oraz rodzaj i stopień zaburzenia słuchu jest badanie ABR, które wykonuje firma z Gniezna Fono-Medica.

Jak przebiega badanie słuchu ABR?

Badanie słuchu ABR przebiega w pozycji leżącej na wznak. Jeśli pacjentem jest noworodek, zaleca się przeprowadzenie go w czasie snu. Badanej osobie zakłada się słuchawki, a na głowie umieszcza elektrody. Specjalny system komputerowy rejestruje aktywność mózgu na słyszane odgłosy. Na początku badania ABR sprawdza się, czy pojawiła się fala, która świadczy, o tym, że dźwięk dociera do kory mózgowej. Następnie wykonywane są testy tonujące o różnym natężeniu i częstotliwości. Końcowym etapem jest wyznaczenie progu słyszenia. Badanie słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu wykonuje Pracownia Protezowania Słuchu Fono-Medica.

„Wykonujemy bezpieczne i profesjonalne badania słuchu, przy użyciu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Nasza oferta zawiera także szeroki wybór aparatów słuchowych zausznych i wewnątrzusznych. Posiadamy również akcesoria do pielęgnacji wkładek usznych. Cechuje nas profesjonalizm, wysoka jakość usług i fachowa wiedza” - tak o wyżej wymienionej pracowni mówi jeden z pracujących tam ekspertów.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania ABR?

Laryngolog wykonuje badanie ABR u dorosłych z podejrzeniem guza nerwu słuchowego, głuchoty, niedosłuchu, z zaburzeniami równowagi, szumami usznymi i zawrotami głowy. Natomiast w przypadku najmłodszych pacjentów diagnostykę taką przeprowadza się przede wszystkim u:

  • dzieci, które ukończyły trzeci rok życia, a jeszcze nie mówią,
  • noworodków i niemowląt, jeśli istnieją wskazania, np. w przypadku negatywnego wyniku badania słuchu przesiewowego,
  • dzieci, które nie odpowiadają na pytania, nie reagują na dźwięki lub zbyt głośno nastawiają telewizor czy radio.

Kiedy noszenie aparatu słuchowego jest niezbędne?

O konieczności noszenia aparatu słuchowego decyduje laryngolog po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Oczywiście nie jest tak, że nasz zmysł drastycznie pogorszy się z dnia na dzień. Jeżeli jednak zauważymy, że coś niepokojącego dzieje się nie tylko z naszym słuchem, ale także uszami (ból, ciągły szum), należy udać się do profesjonalisty, takiego jak firma Fono-Medica. Po wykonaniu profilaktycznych badań protetyk słuchu stwierdzi, czy nasze ubytki są na tyle poważne, że będą kwalifikowały nas do zakupu wkładek usznych.